Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Olej arganowy i z pestek opuncji figowej w trosce o młodą i zdrową skórę


Zwany „eliksirem młodości” olej arganowy oraz „naturalny botoks” - olej z pestek opuncji figowej to hity w pielęgnacji skóry. Przeznaczone są nie tylko do skóry dojrzałej, doskonale dbają także o cerę suchą i problematyczną. Aby mieć pewność, że produkty są czyste i będą właściwie działać na skórę kupujmy te nierafinowane, tłoczone na zimno, z odpowiednimi certyfikatami.

 

Olej arganowy

Ten olej jest pozyskiwany z owoców drzewa argania żelazna rosnącego na terenie Maroka. To bogate źródło związków antykancerogennych, kwasów linolowych, tłuszczowych i Omega-6 oraz izoflawonów. Charakteryzuje się ponadprzeciętną zawartością witaminy E (około 620 mg na 1 litr), która jest silnym antyoksydantem. To 2-krotnie wyższe stężenie niż w przypadku oliwy z oliwek.

Główne działanie tego oleju to nawilżanie, ujędrnianie i uelastycznianie skóry. Odnawia on barierę hydrolipidową, uzupełnia niedobory składników tłuszczowych w skórze (m.in. w drogocenne ceramidy). Odżywia i zaopatruje skórę w potrzebne minerały.

Skóra z problemami

Olej arganowy dobrze jest stosować gdy mamy suchą i popękaną skórę np. na dłoniach, łokciach czy piętach. Ma działanie przeciwzapalne, regeneruje naskórek oraz przyspiesza gojenie ran i poparzeń. Nie podrażnia skóry, nie powoduje też uczuleń. Dodatkowo działa łagodząco na zmiany skórne towarzyszące alergii, AZS, egzemie czy łuszczycy.

Jest stosowany przy trądziku gdyż normuje pracę gruczołów łojowych i nie działa komedogennie. Jest zalecany kobietom w ciąży, gdyż zmniejsza rozstępy i hamuje swędzenie rozciągającej się skóry. Ponadto jest skuteczny przy opryszczce wargowej czy ospie wietrznej.

Eliksir młodości

Witamina E, w którą obfituje ma działanie przeciwstarzeniowe, dlatego zalecany jest dla skóry dojrzałej. Olej arganowy posiada silne właściwości nawilżające oraz powstrzymuje rozkład kolagenu w komórkach, dlatego w odpowiedni sposób zapobiega powstawaniu zmarszczek i wygładza już istniejące. Cerze zmęczonej i poszarzałej nadaje blasku, skórze suchej zapewnia odbudowę warstwy hydrolipidowej, rozjaśnia również cienie pod oczami.

Olej z pestek opuncji figowej

O skuteczności oleju decyduje fakt, że jest wyprodukowany z pestek opuncji, a nie z jej miąższu. Charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie kwasu linolowego Omega-6) i witaminy E (w postaci kompleksu tokoferoli). Dzięki dużej ilości fitosteroli, które wzmacniają i uszczelniają barierę lipidową naskórka, hamuje proces utraty wody z naskórka, a tym samym zwiększa nawodnienie cery. W jego składzie znajdują się również specyficzne betalainy-pigmenty o działaniu przeciwrodnikowym.

Olej ten działa przeciwzapalnie, łagodząco i przeciwalergicznie. Ma działanie immunostymulujące, pobudza regenerację i gojenie naskórka, a także poprawia mikrocyrkulację krwi. Podobnie, jak olej arganowy, polecany jest do pielęgnacji skóry dojrzałej, odwodnionej i zniszczonej, która wymaga regeneracji. Olej z pestek opuncji wspomaga tworzenie tzw. płaszcza hydrolipidowego skóry, który odpowiada za utrzymanie prawidłowej wilgotności skóry, pośrednio zatrzymując wodę w głębszych jej warstwach oraz pełni także funkcję ochronną.

Naturalny botoks

Olej z nasion opuncji figowej jest najdroższym, ale i najbardziej skutecznym w profilaktyce anty-aging olejkiem na świecie. Jest ok. 5-krotnie silniejszy od oleju arganowego. Dzięki fitosterolom poprawia jędrność i spójność skóry, zwiększa gęstość i uelastycznia skórę. Ze względu na silne działanie przeciwzmarszczkowe, liftingujące i odmładzające nazywany jest naturalnym botoksem. Ponadto zapobiega fotostarzeniu się skóry. Sięgają po niego osoby o cerze dojrzałej oraz te pragnące zatrzymać młody wygląd. Cena powoduje, iż stosowany jest głównie twarzy, tam, gdzie skora jest najbardziej delikatna czyli wokół oczu, ust czy szyi.

Wpływ środowiska zewnętrznego

Po zetknięciu ze skórą, olej z pestek opuncji figowej, stymuluje aktywność białek szoku termicznego (HSP). To z kolei zwiększa zdolność komórek do walki z niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego (promieniowanie słoneczne, wolne rodniki, stres emocjonalny, szok termiczny, dym papierosowy czy zanieczyszczenia powietrza metalami ciężkimi, chemicznymi toksynami).

Nie na sucho!

Olejki można stosować samodzielnie lub w połączeniu z kremem. Jeżeli stosujemy je samodzielnie, pamiętajmy, aby wmasowywać je na lekko wilgotną skórę. Może być ona zwilżona hydrolatem lub zwykłą wodą mineralną. Nie należy stosować olejków na suchą skórę.

Strona nt. naturalnych olejków http://bioagadir.pl/

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł