Dietetyk online?
Z początkiem Nowego Roku wiele osób postanowiło zdrowo się odżywiać i zadbać o linię. Instytut Żywności i Żywienia wychodzi im naprzeciw oferując bezpłatny dostęp do konsultacji dietetycznych przez Internet. To pierwsze w Polsce Centrum Dietetyczne Online, gdzie każda osoba dorosła będzie mogła odbyć profesjonalną konsultację dietetyczną z wykwalifikowanym dietetykiem z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ.
− Zdrowa dieta, prawidłowe odżywianie się, zdrowy styl życia mają kluczowe znaczenie
we wspomaganiu leczenia praktycznie we wszystkich chorobach jak i, w zapobieganiu groźnym chorobom dietozależnym. Bardzo rzadko zdarza się, by lekarz współpracował bezpośrednio
z dietetykiem. Ponadto dostęp do porad dietetycznych jest ograniczony. Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie stwarza Internet, znaleźliśmy sposób na rozwiązanie tego problemu – mówił prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, wprowadzając dziennikarzy w tematykę konferencji. – Otwieramy Centrum Dietetyczne Online, by każdy mógł bezpłatnie
i wygodnie, nie wychodząc z domu, porozmawiać z profesjonalnym dietetykiem, który rozwieje dietetyczne wątpliwości i udzieli właściwych wskazówek żywieniowych i odnośnie do stylu życia.
Do Centrum Dietetycznego Online na bezpłatną poradę może zgłosić się każdy potrzebujący profesjonalnej porady.
− Centrum Dietetyczne Online przybliża dietetyka do pacjenta. Może też być wsparciem
dla lekarzy w planowanym leczeniu. Konsultacja dietetyczna jest teraz w zasięgu ręki każdego dorosłego mającego dostęp do Internetu. Nasi dietetycy odpowiadają na pytania nie tylko dotyczące codziennej diety, lecz także udzielają porad osobom cierpiącym na choroby dietozależne. W razie potrzeby, szczególnie trudne przypadki mogą być analizowane przez zespół ekspertów Instytutu, w tym lekarzy – opowiada profesor Jarosz.
Aby umówić się na konsultację online, trzeba wejść na stronę: https://konsultacje.ncez.pl/ Tam, po założeniu indywidualnego konta, konieczne będzie wypełnienie formularzy pozwalających na jak najdokładniejsze poznanie problemów pacjenta. Finalnie, konsultacja odbywa się poprzez komunikator pozwalający na rozmowę na żywo oraz jednoczesny czat umożliwiający przesyłanie dodatkowych informacji.
Centrum Dietetyczne Online: https://konsultacje.ncez.pl/
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk