Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Co zrobić, by uniknąć grypy?

Są już pierwsze doniesienia dotyczące skuteczności tegorocznej szczepionki przeciw grypie na półkuli południowej: to tylko w 10 %. Kompozycja tegorocznej szczepionki rekomendowana przez WHO dla półkuli północnej jest taka sama jak w Australii. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo zwiększonej zapadalności na grypę również w Polsce. Waldemar Ferschke - lekarz epidemiolog, specjalista firmy Medisept przedstawia gesty, dzięki którym zwiększymy swoje szanse, by ustrzec się grypy.


1. Każdego roku inne szczepy wirusów grypy wywołują epidemie, dlatego skład szczepionek jest wciąż na nowo opracowywany przez naukowców. Mimo to, zgodnie z pierwszymi wynikami z półkuli południowej, tegoroczna szczepionka osiągnęła stosunkowo niską skuteczność (10%). Możemy zatem domniemywać, że u nas sytuacja epidemiologiczna będzie porównywalna z tą na półkuli południowej.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że liczba zachorowań  w okresie od września 2017 jest najwyższa w porównaniu do analogicznego okresu z ostatnich 4 lat tj. od 2013 roku.


Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego

Aby uniknąć zachorowania, trzeba szczególnie zadbać o higienę. Jest to obok szczepień jeden z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki przeciwgrypowej. W przypadku kiedy szczepienia nie przynoszą pożądanego efektu jedyny sposób na przerwanie drogi przenoszenia choroby. Wśród najważniejszych zaleceń lekarzy znajdują się m.in. częste mycie rąk, zwłaszcza po kichaniu i wycieraniu chusteczką nosa, unikanie bezpośredniego kontaktu z chorymi, unikanie dotykania ust i nosa, zwłaszcza w miejscach publicznych, dezynfekcja tzw. wspólnych powierzchni (klamek, włączników światła), używanie chusteczek higienicznych do zasłaniania ust przy kaszlu i kichaniu, wyrzucanie zużytej chusteczki niezwłocznie do kosza, unikanie jedzenia w dużych skupiskach ludzkich, np. komunikacji, galerii oraz dezynfekcja rąk wtedy, gdy nie mamy możliwości ich umycia.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł