Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Nowa interpretacja przepisów jest szansą dla pacjentów onkologicznych

Walka o zdrowie pacjentów onkologicznych trwa. Pomimo opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia nowej interpretacji przepisów, pacjenci korzystający ze zbiórek publicznych nie mogą mieć pewności, że znajdzie się ośrodek, który poda potrzebny nierefundowany lek. W państwie, gdzie ponad połowa leków onkologicznych w najczęściej występujących nowotworach jest nierefundowana, a kolejne 20-30% jest dostępna z ograniczeniami, wszelkie administracyjne ograniczenia pomocy są nieludzkie – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Alivia, pomagającej zbierać środki na leczenie trzystu chorym z całego kraju i dodaje – dopóki ważniejsze będą bezduszne procedury i wymówki dopóty nie możemy się dziwić, że śmiertelność z powodu raka w Polsce jest wyższa niż w Rosji, a skuteczność leczenia raka jelita grubego niższa niż w Turcji. Dzisiaj Fundacja występuje do ośrodków onkologicznych z pytaniem czy wobec nowej sytuacji przyjmą darowizny na zakup leków nierefundowanych.

22 stycznia Centrum Onkologii w Bydgoszczy podjęło decyzję o zaprzestaniu przyjmowania darowizn na zakup leków nierefundowanych dla pacjentów. Był to ostatni duży ośrodek onkologiczny, który decydował się pomóc chorym, którym państwo nie może zapewnić skutecznego leczenia. Powstało zagrożenie ciągłości terapii dla podopiecznych Fundacji Alivia, którzy korzystali z pomocy Centrum. Jedną z nich jest Pani Agnieszka Murawa-Klaczyńska, podopieczna Fundacji Alivia, która komentowała: Paradoks polega na tym, że mając pieniądze nie mogę otrzymać leku. Sama nie mogę kupić go w hurtowni, a szpital odmawia zakupu. To jest nieludzka decyzja.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia opublikowało oficjalną interpretację przepisów, według której prawo nie stoi już na drodze do niesienia pomocy chorym. Zdaniem resortu decyzja o przyjęciu darowizny na zakup leku należy do ośrodków onkologicznych. Z tego powodu Fundacja Alivia występuje do zarządzających placówkami z oficjalnymi pismami z pytaniem czy dołączą do grona ośrodków przyjmujących darowizny na zakup leków nierefundowanych. Naszym celem jest opracowanie mapy ośrodków przyjaznych ciężko chorym pacjentom – dodaje Agata Polińska, Wiceprezes Fundacji Alivia, która dziesięć lat temu, kiedy potrzebowała nierefundowanego leczenia borykała się z podobnym problemem jak dzisiaj Pani Agnieszka – Chcemy, żeby ta sieć oplotła cały kraj, a wysiłek tysięcy darczyńców pozwolił leczyć skuteczniej. Mapa będzie dostępna niedługo na stronie internetowej www.alivia.org.pl.

Liczba Polaków, u których diagnozowany jest co roku nowotwór złośliwy, dramatycznie wzrosła – aż o 42% w ciągu ostatnich 15 lat. Eksperci mówią̨ o “tsunami onkologicznym”. Niestety efektywność́ systemu opieki onkologicznej w Polsce poprawia się bardzo powoli, niemal 4 razy wolniej niż w Czechach. Statystycznie, po 5 latach z grupy 160 tys. chorych diagnozowanych co roku Polaków przeżyje zaledwie 65 tys. osób (ok. 41%), choć́ w innych krajach, z lepszą organizacją opieki zdrowotnej, żyłoby dłużej 96 tys. ludzi (ok. 60%). Różnica to ok. 30 tys. osób rocznie – to tyle, co populacja niewielkiego miasta, np. Augustowa. Według raportu Fundacji Alivia leczenie polskich pacjentów onkologicznych i ich dostęp do nowoczesnych terapii odbiega od potencjału współczesnej medycyny i światowych standardów. Dokument dowodzi, że spośród 19 analizowanych nowotworów tylko w jednym pacjenci mogą mieć́ pewność́, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną, a do 70% leków występujących w standardach polscy pacjenci w ogóle nie mają dostępu lub jest on znacznie ograniczony. Ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych (53% z 94 substancji zarejestrowanych w ciągu ostatnich 12 lat w Europie) w ogóle nie jest dostępna dla polskich pacjentów. Kolejne 20-30% jest dostępne z ograniczeniami.

Wobec dramatycznej sytuacji polskich pacjentów onkologicznych wielkiego znaczenia nabiera solidarność z chorymi. Dzięki ponad 100 000 darczyńców Fundacja Alivia przekazała podopiecznym 9 000 000 zł w ramach programu „Skarbonka” na wydatki związane z leczeniem, z czego ponad trzy miliony złotych w ubiegłym roku.

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł