Co lubią seniorzy w „sieci”?
W Internecie każdy znajdzie coś dla siebie. Przeróżne strony poruszają takie aspekty życia seniora jak zdrowie, dieta, kultura, spotkania towarzyskie, aktywny wypoczynek, turystyka, realizowanie pasji, porady prawne, a także życie intymne. Informują, motywują, zachęcają, zapraszają – wszystko po to, by przekonać seniorów, iż Internet jest narzędziem, która daje szerokie możliwości rozwoju, bez namawiania do wielogodzinnego siedzenia przed komputerem, czy zastępowania kontaktów osobistych – wirtualnymi.
Na portalach można wymienić się informacjami, przepisami, zdjęciami. Poprzez instalację aplikacji, np. w najbliższym oddziale operatora, być w stałym kontakcie z bliskimi, na bieżąco otrzymywać zdjęcia, aktywnie uczestniczyć w życiu wnuków. Szeroka baza danych pozwala poznać osoby, które mają podobne do nas pasje, hobby, umówić się na brydża, czy szachy, obejrzeć ulubiony film, przeczytać najnowszą książkę ulubionego autora. Kupując w sklepie online (np. na http://www.senior24h.pl/sklep/ ) można zyskać dostęp do ciekawej oferty, w niskich cenach, często z dostawą do domu.
Sprzęt jest coraz bardziej dostępny cenowo, a przy tym dostosowany do umiejętności oraz możliwości seniorów. Dla osób chorych, leżących, dostępne są np. specjalne podpórki pod plecy, czy stoliczki na łóżko, które ułatwiają korzystanie np. z laptopa.
Najnowsze badania pokazują, że najbardziej lubiane przez seniorów strony dotyczą diety, zdrowego odżywiania, metod leczenia, znanych lekarzy i specjalistów, podróży oraz wakacji. Zdecydowanie częściej korzystają, jak się okazuje z twittera, jak z Facebook. Bardzo lubią portale randkowe i lubią chwalić się tym, że nie poddają się upływającemu czasowi, udostępniając piękne zdjęcia, motywatory, osobiste przemyślenia i dokumentację osiągnięć własnych i całych zespołów.
Liczba aktywnych w sieci seniorów ciągle rośnie. I stają się oni coraz bardziej świadomymi użytkownikami. Dla wszystkich jest to budujące, tym bardziej dla naszej Fundacji tak dla zdrowia, która od lat promuje warsztaty dla seniorów z zakresu poprawienia komfortu życia, w tym walki z wykluczeniem cyfrowym.
Jeżeli chcecie się przyłączyć serdecznie zapraszamy wszystkich wolontariuszy gotowych pomóc w edukacji osób starszych. Rejestracja jest możliwa na http://www.senior24h.pl/przylacz-sie-do-kampanii/zakładka Przyłącz się! oraz poprzez FB Senior24H.pl.
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk