JBB Bałdyga wspiera polską transplantologię.
Dnia 7 kwietnia w Wiśle odbędzie się 12. edycja Biegu po Nowe Życie – akcji prospołecznej, której celem jest promocja polskiej transplantologii. Firma JBB Bałdyga została oficjalnym Partnerem wydarzenia.
JBB Bałdyga wspiera polską transplantologię
Tuż po Świętach Wielkanocnych w sercu Beskidu Śląskiego odbędzie się 12. edycja Biegu po Nowe Życie. Wydarzenie, którego pomysłodawcą i ambasadorem jest polski bokser Przemysław Saleta, ma na celu promocję działań prozdrowotnych, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepów.
W najbliższą sobotę punktualnie o godzinie 12:00 na placu Bogumiła Hoffa rozpocznie się wspólna, 15-minutowa rozgrzewka, którą poprowadzą Natalia Rybarczyk i Paweł Kołodziej. Następnie organizatorzy zaprezentują sztafety, które będą maszerować przez centrum Wisły na specjalnie wyznaczonej trasie. Symboliczny bieg rozpocznie się o godzinie 12:30, a dekorację zwycięzców i finał imprezy zaplanowano na godzinę 14:00.
Co roku w symbolicznych marszach nordic walking biorą udział m.in. gwiazdy ekranu, dziennikarze, sportowcy, muzycy oraz osoby po transplantacji. Podczas tegorocznej edycji w promocję akcji zaangażowali się m.in. Agnieszka Kaczorowska, Karolina Pilarczyk, Rafał Maślak, Piotr Gacek, Jerzy Mielewski czy Marcin Korcz. W tym roku do inicjatywy dołączyła również firma JBB Bałdyga, która została oficjalnym Partnerem wydarzenia. – Bieg po Nowe Życie to inicjatywa o niezwykle szczytnej idei. Wydarzenie edukuje i pokazuje, że przeszczep narządów daje możliwość powrotu do normalnego życia i pełnej sprawności fizycznej. Już 7 kwietnia zapraszamy wszystkich do Wisły i udziału w marszu. Pomagać można zawsze, dlatego zachęcamy do wsparcia inicjatywy – mówi Piotr Laskowski, dyrektor marketingu i sprzedaży firmy JBB Bałdyga.
Więcej informacji na: www.biegponowezycie.pl, www.jbb.pl
***
JBB Bałdyga to polska, rodzinna firma działająca na rynku od 1992 roku. W tym czasie przedsiębiorstwie udało się stworzyć jedno z największych, najbardziej innowacyjnych i najbezpieczniejszych przedsiębiorstw w branży przetwórstwa mięsnego w Polsce. Dwa nowoczesne zakłady firmy zlokalizowane są w Łysych i Dylewie, w których pracuje 1300 wykwalifikowanych pracowników. W skład firmy wchodzą cztery ogólnopolskie marki: JBB Bałdyga, Masarnia u Józefa, Dobro Polska oraz Dobre Mięso. Przedsiębiorstwo w swoich działaniach kieruje się wartościami, takimi jak sprawdzone receptury, zaangażowany i profesjonalny zespół oraz nowoczesne technologie produkcji.
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk