Senior na zakupach w Internecie.
Świat idzie do na przód i proponuje nam coraz łatwiejsze rozwiązania. Dziś zakupy przez Internet to już codzienność. Najczęściej e-zakupy dotyczą podstawowych sfer życia medycyny, żywności oraz utrzymania porządku w naszych domach. Sklepy internetowe oferują wirtualne koszyki, do których można wrzucić wszystko, począwszy od leków, skończywszy na ciężkich artykułach spożywczych i środkach chemicznych.
Dodatkowo, dzięki płatnościom on-line, można zaszaleć i szybko zamówić prezent dla dzieci/wnucząt, opłacić rachunki, a także… umówić się na wizytę do lekarza! Lista korzyści, jakie daje surfowanie po stronach www, jest ogromna. Coraz więcej sklepów on-line oferuje darmowe wysyłki co daje kolejną korzyść. Większe zakupy z darmową dostawą i wniesieniem nie tylko nie uszczuplają budżetu, ale podnoszą komfort życia. Dla wielu starszych osób zakupy w sieci to także dobra zabawa. Przeglądanie produktów na spokojnie stania przy sklepowych półkach i w długiej kolejce do kasy. Pozwala zastanowić się i wybrać najpotrzebniejsze rzeczy.
Na co warto zwrócić uwagę kupując przez Internet ? 10 praktycznych porad
1. Sprawdź opinie o sprzedawcy. Sprawdź w sieci jak sprzedawca i jego sklep został oceniony i ile jest tych opinii.
2. Sprawdź dane kontaktowe i identyfikacyjne sprzedawcy. Prawo wymaga od sprzedawców podania pełnych danych rejestrowych przedsiębiorcy. Brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy powinien być sygnałem ostrzegawczym i wzmóc Twoją czujność.
3. Sprawdź regulamin i zasady zwrotów konkretnych towarów. Sprzedający ma obowiązek opublikować regulamin określający szczegółowe zasady zawierania umowy przez Internet. Sprawdź czy taki dokument istnieje, jest czytelny i zrozumiały. Prawo daje możliwość zwrotu zakupionych towarów .
4. Sprawdź wybór różnych metod płatności. Jeżeli ktoś żąda płatności z góry i podaje dane wyłącznie jednej opcji płatności, skorzystanie z niej może być ryzykowne. Godne zaufania serwisy zazwyczaj oferują różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa oraz szybkie, bezpośrednie płatności za pośrednictwem różnych banków.
5. Czytaj dokładnie ofertę wystawców na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Gdy kupujesz na platformach transakcyjnych lub ogłoszeniowych, zawsze dokładnie czytaj treść oferty oraz stronę “o mnie” danego sprzedawcy. Osoby prywatne często umieszczają w tych opisach swoje własne, szczegółowe zasady sprzedaży, jak np. czas dostawy, który może być liczony dopiero od czasu zaksięgowania wpłaty na koncie sprzedawcy, a nie na koncie systemu płatności.
6. Napisz swój komentarz po każdej transakcji. Wystawianie komentarza lub opinii po transakcji jest bardzo ważne. Pamiętaj, że pochlebne opinie lub ostrzeżenia są dla innych równie cenne, jak dla Ciebie. Dlatego warto poświęcić dwie minuty.
7. Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą. Do czasu zakończenia całości transakcji sukcesem i zadowolenia z otrzymanego towaru, na wszelki wypadek zachowaj całość korespondencji elektronicznej ze sprzedawcą.
8.Sprawdź czy cena towaru jest korzystna. Jak wiele sklepów tak wiele cen. Jeśli szukasz produktu w najniższej cenie najlepiej skorzystać z porównywarki cen np.ceneo
9.Sprawdź kwotę wysyłki. Niektórzy sprzedawcy oferują produkty w bardzo niskich cenach ,ale kwota wysyłki czasem przewyższa kwotę zakupionego przedmiotu.
10.Czas dostawy. Przed zakupem sprawdź jaki czas na dostawę zastrzega sobie sprzedawca. Są firmy które oferują towar z zagranicy i dostawa może trwać nawet ponad 30 dni
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk