Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie?

Wypowiedź: dr hab. n. med. Piotr Boros, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc. POChP staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że ta choroba stanie się trzecią przyczyną zgonów przed 2030 rokiem. Jest to postępująca choroba, która ogranicza przepływ powietrza do i z płuc, utrudniając chorym oddychanie i ograniczając ich codzienną aktywność już od początku trwania.Długoterminowe prognozy dla pacjentów po hospitalizacji w wyniku zaostrzenia przebiegu POChP są złe — 50% pacjentów umiera w ciągu pięciu lat.

 

Publikacja wyników przełomowego badania klinicznego DYNAGITO® na stronie internetowej czasopisma The Lancet Respiratory Medicine

  • Wyniki są zgodne z dotychczasowymi danymi dowodzącymi, że stosowanie połączenia tiotropium i olodaterolu i podawanie go za pomocą inhalatora Respimat, bardziej zmniejsza nasilenie objawów i poprawia jakość życia w porównaniu do podawania samego tiotropium za pomocą tego samego inhalator2,

Firma Boehringer Ingelheim upubliczniła dane przełomowego 52-tygodniowego badania klinicznego DYNAGITO®, które dowodzą, że u chorych na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobą płuc) połączenie tiotropium i olodaterolu (5 µg /5 µg) podawane za pomocą inhalatora Respimatzmniejsza liczbę umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń POChP w porównaniu do samego tiotropium podawanego za pomocą tego samego inhalatora. Leczenie za pomocą połączenia tiotropium i olodaterolu zmniejszyło o 7% częstość umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w przebiegu POChP, w porównaniu do samego tiotropium (p=0,0498).1 Nie osiągnięto wstępnie określonego poziomu istotności p<0,01 dla pierwszorzędowego punktu końcowego badania DYNAGITO®. Wyniki niniejszego badania, w ramach którego w ciągu 1 roku obserwowano ponad 7800 chorych na POChP, zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma The Lancet Respiratory Medicine.

„Wyniki badania DYNAGITO® są wartościowe, ponieważ dowodzą, że połączenie tiotropium i olodaterolu może obniżyć częstość występowania umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w przebiegu POChP u chorych w porównaniu do samego tiotropium — to porównanie wykazuje zmniejszenie liczby zaostrzeń w długim okresie czasu (1 rok) w warunkach rzeczywistych” — powiedział Peter M.A Calverley, profesor pulmonologii University of Liverpool, który nadzorował to badanie i jest pierwszym autorem publikacji. „Te dane stanowią wsparcie dla opartych na dowodach rekomendacji specjalistów, zgodnie z którymi dwuskładnikowa terapia rozszerzająca oskrzela LAMA/LABA odgrywa główną rolę w leczeniu chorych na POChP, zmniejszając nasilenie objawów i ryzyko wystąpienia zaostrzeń przebiegu choroby”.

POChP to postępująca, ale dająca się leczyć choroba, która znacząco wpływa na życie chorych, od samego początku ograniczając ich codzienne czynności.Zaostrzenia POChP to nagłe epizody  nasilonej duszności, którym często towarzyszy kaszel i nadprodukcja śluzu, mogące trwać przez kilka dni, a nawet tygodni.Te epizody poważnie wpływają na stan pacjenta, powodując konieczność pilnej opieki medycznej, w tym hospitalizacji, a czasem prowadzą nawet do śmierci.

Kolejne dane wynikające z badania DYNAGITO® wykazały związek podawania połączenia tiotropium i olodaterolu z rzadszym występowaniem umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń w przebiegu choroby, wymagających interwencji poprzez podawanie kortykosteroidów ogólnoustrojowych, w połączeniu z antybiotykami lub bez nich, w porównaniu do samego tiotropium:

  • 20-procentową redukcję liczby umiarkowanych i ciężkich zaostrzeń POChP wymagających leczenia sterydami ogólnoustrojowymi (p=0,0068).
  • 9-procentową redukcję liczby zaostrzeń umiarkowanych i ciężkich POChP wymagających zastosowania sterydów ogólnoustrojowych w połączeniu z antybiotykami (p=0,0447).
  • Nie zaobserwowano różnicy w częstości zaostrzeń wymagających leczenia tylko antybiotykami (p=0,2062).[1]

W badaniu DYNAGITO® nie stwierdzono żadnych nowych zdarzeń niepożądanych związanych z bezpieczeństwem stosowania połączenia tiotropium i olodaterolu. Te dane wykazują również, że połączenie tiotropium i olodaterolu ma podobny profil bezpieczeństwa, co samo tiotropium.


Zmniejszenie nasilenia objawów i redukcja ryzyka przyszłych zaostrzeń to główne cele leczenia POChP. Według międzynarodowych zaleceń GOLD 2018 terapie LAMA/LABA, takie jak podawanie połączenia tiotropium i olodaterolu, odgrywają główną rolę w leczeniu POChP i pomagają osiągnąć te cele. 7

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł