Jak pomóc seniorowi sprawniej poruszać się w internecie? Dowiedz się więcej na temat kampanii #smartinternet
Jeszcze do niedawna uważano, że internet to domena ludzi młodych, tymczasem, jak pokazują statystyki, z roku na rok, coraz więcej osób powyżej 55. roku życia korzysta z dostępu do sieci.
Internet odgrywa coraz większą rolę w życiu seniorów. Wielu z nich zakłada sobie Skype lub Facebooka, żeby pozostawać w stałym kontakcie z bliskimi – dzielić się z nimi zdjęciami, filmami oraz ciekawymi linkami. Dostęp do sieci niesie ogromne korzyści – nie tylko pozwala na podtrzymywanie relacji z rodziną i przyjaciółmi, ale też umożliwia sprawdzenie niezbędnych informacji, zrobienie zakupów, czy zasięgnięcie porady lekarzy, specjalistów, przeczytanie wielu ciekawych artykułów. Jest to też miejsce, w którym można poznać miłość lub po prostu „bratnią duszę”.
Kampania #smartinternet – zachęć seniora do korzystania z sieci
#Smartinternet to program realizowany w ramach działalności Fundacji Tak dla zdrowia ®. Jego ideą jest zachęcenie osób starszych do korzystania z możliwości, jakie daje internet. Zależy nam, by sieć była nie tylko domeną ludzi młodych, ale także stała się miejscem przyjaznym dla seniora.
Największym ograniczeniem dla seniorów okazują się nowoczesne technologie. Kampania #terazsenior oraz #smartinternet Fundacji Tak dla zdrowia ® oraz portalu www.senior24h.pl, ma na względzie zniwelowanie trudności związanych z opanowaniem sprzętu typu smart oraz internetu.
Fundacja Tak dla zdrowia ® od lat stawia sobie za cel edukowanie starszych ludzi poprzez programy profilaktyczne i szkolenia, a także pomoc w dążeniu do ich zdrowia (np. zakup tańszych produktów także medycznych), organizacji i współorganizację badań przesiewowych, organizację warsztatów, edukacji w dobie innowacyjności.
Kampania #smartinternet za cele stawia sobie:
• walkę z wykluczeniem cyfrowym
• zachęcenie osób starszych do korzystania z internetu - śledzenia nowinek, czytania artykułów a także korzystania z przydatnych aplikacji, takich jak Facebook, Skype, Instagram, Twitter...
• w myśl naszej idei – pomóc może każdy, kto sprawnie porusza się w internecie - to właśnie młodzi ludzie, studenci, przyszli opiekunowie seniorów, rehabilitanci, pielęgniarki, lekarze, wnukowie, dzieci, najbliżsi, najszybciej pomogą starszym przekonać się do internetu oraz nowoczesnych narzędzi
• podniesienie jakości i satysfakcji z życia wśród seniorów korzystających z internetu
Zarejestruj się i stwórz sztab w swojej miejscowości osób pozytywnie zakręconych na rzecz pomagania seniorom i walki z ich wykluczeniem cyfrowym.
Do współpracy zapraszamy wszystkich wolontariuszy gotowych pomóc w edukacji osób starszych – zapraszamy do rejestracji na http://www.senior24h.pl/przylacz-sie-do-kampanii/ zakładka Przyłącz się! oraz poprzez FB Senior24h.pl.
O Fundacji Tak dla zdrowia ®
Jest to organizacja pożytku publicznego działająca od 2008 roku. Pomaga w realizacji badań przesiewowych dla dzieci i seniorów z całej Polski, pomagając żyć aktywnie i zdrowo. Fundacja współpracuje z wieloma Partnerami, dzięki którym wspiera, pomaga i edukuje już od 10 lat. Poprzez portal www.takdlazdrowia.pl i codzienną porcję informacji, inspirujemy do zmiany myślenia o zdrowiu i przyszłości. 1% podatku czy odpłatne partnerstwo na portalu przekazywane są na działania na rzecz naszych podopiecznych.
Czujemy, że naszym obowiązkiem jest zmienić relacje międzypokoleniowe, zwiększyć zaangażowanie społeczne osób starszych. Organizujemy spotkania w szkołach podstawowych dla dzieci, gdzie przy współpracy psychologów, uczymy i uświadamiamy jak ważny w naszym życiu jest Senior. Dzięki Darczyńcom, nasi podopieczni mają szansę na lepsze życie, aby starość nie była szara i smutna. Wszyscy już wiemy, że bez zaangażowania młodych ludzi w przyszłość seniora, trudno będzie zmienić cokolwiek - na starość, młodość okazuje się bardziej potrzebna niż za młodu.
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk