Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak zatrzymać w sobie dziecięcą radość?

Co najmniej od 18. roku życia większość „szanujących się” dorosłych nie obchodzi już Dnia Dziecka, jednak nie zaszkodzi zastanowić się czy nie warto pielęgnować dziecięcej radości i budować w sobie poczucie bezwarunkowego szczęścia? Taka myśl przyświeca nam w HomeToGo i dlatego postanowiliśmy zebrać recepty na  szczęście z całego świata, które łatwo wprowadzić w życie już dziś!




Informacja prasowa

 

5 sposobów z różnych zakątków świata, aby być szczęśliwym

1.         Gökotta, Szwecja

Sekret Szwedów, aby prowadzić szczęśliwe życie, obraca się wokół „Gökotta”. Chociaż po polsku nie ma bezpośredniego tłumaczenia tego słowa, jego znaczenie jest bardzo proste: wstań wcześnie rano i wyjdź na zewnątrz, aby posłuchać śpiewu ptaków.

2.         Sobremesa, Hiszpania

Chociaż niektóre rodzinne obiady czasami wydają się nie mieć końca, dla Hiszpanów czerpanie radości ze wspólnych chwil i rozmów z bliskimi jest kluczem do szczęścia.

3.         Pura Vida, Kostaryka

Beztroskie, zrelaksowane i optymistyczne podejście

o nazwie „Pura vida", dosłownie oznacza "czyste życie". To właśnie ono sprawia, że Kostaryka jest najszczęśliwszym krajem na świecie, według wskaźnika Happy Planet. Wniosek jest jeden – delektowanie się drobnymi chwilami i pozytywne nastawienie pozwala czerpać prawdziwą radość z życia.

4.         Tai Chi, Chiny

To znacznie więcej niż ćwiczenie medytacyjne. Tai Chi stało się sposobem na znalezienie szczęścia

i wewnętrznego spokoju. Powolne i kontrolowane ruchy podczas ćwiczeń oraz praktykowanie na świeżym powietrzu zmniejszają ciśnienie krwi i obniżają poziom stresu.

5.         Hanami, Japonia

Słynne japońskie Hanami oznacza „zatrzymaj się

i powąchaj kwiaty”. Jest to tradycyjny zwyczaj podziwiania kwiatów pachnącej wiśni praktykowany

w Japonii od pokoleń.

Źródło : HomeToGo

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł