Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Ruch lekiem na choroby cywilizacyjneObrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?

O szansach i wyzwaniach związanych z obrazowaniem molekularnym i hybrydowym w kardiologii dyskutowali eksperci w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Panel pt. „Obrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?” odbył się w ramach I edycji Cardiology Innovations Days, inicjatywy nakierowanej na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, poprawiających stan zdrowia i jakość życia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.



Informacja prasowa


 

Komentuje Prof. Mirosław Dziuk

Kardiolog, specjalista medycyny nuklearnej

Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego,

Vice-Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej

Obrazowanie molekularne i hybrydowe, stosowane w kardiologii, pozwala na precyzyjną i skuteczną diagnostykę chorób sercowo-naczyniowych. Dzięki badaniom PET, hybrydowemu, czyli łączącemu różne procedury obrazowaniu SPECT/CT, obrazowaniu PET/MR całego ciała i cyfrowemu obrazowaniu PET/CT dokładnie widzimy nie tylko obraz serca, ale możemy także prześledzić jego funkcjonowanie, w tym także w kontekście funkcjonowania całego organizmu pacjenta.

Możliwe jest łączenie i nakładanie na siebie różnych obrazów pozyskiwanych z poszczególnych badań, co znacząco usprawnia, poprawia skuteczność i przyspiesza proces diagnostyczny. Ma to szczególne zastosowanie w trudnych klinicznie przypadkach. Taka diagnostyka nie jest możliwa przy użyciu tradycyjnych metod.

Nowoczesne narzędzia obrazowania molekularnego i hybrydowego umożliwiają ograniczenie do minimum ekspozycji pacjenta na promieniowanie, przez co badanie diagnostyczne jest krótsze i jeszcze bardziej bezpieczne. To bardzo znaczące dla komfortu pacjenta.

Współczesne systemy, zapewniające lepszą wykrywalność zmian i możliwość udostępniania informacji diagnostycznych w każdym miejscu i czasie, skracają czas diagnostyki, co ma ogromne znaczenie

w kontekście dostępu pacjentów do badań i usprawnienia organizacji całego procesu terapeutycznego. My, lekarze, szybko możemy się skonsultować, nawet pomiędzy różnymi ośrodkami, pacjent nie musi czekać na kolejny etap diagnostyki.

Wydaje się, że w kontekście rosnącej zapadalności na schorzenia układu sercowo-naczyniowego,

w tym coraz bardziej złożone i skomplikowane klinicznie choroby i zaburzenia, należy rozważyć zwiększenie dostępu pacjentów do procedur z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obrazowania molekularnego i hybrydowego.

Precyzyjna, możliwa na jak najwcześniejszym etapie diagnostyka chorób serca to lepsza efektywność diagnostyczno-terapeutyczna, która z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej nad pacjentami. Przy znacznym i wciąż rosnącym wolumenie pacjentów, stosowanie nowoczesnych, efektywnych rozwiązań techniczno-technologicznych może przynieść budżetowi państwa znaczące oszczędności.



Źródło Biuro Prasowe Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
gam_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł