Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Brak bólu to nie zawsze gwarancja zdrowia

Przyczyną ponad 70% wszystkich zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotworowe.

Część schorzeń w początkowej fazie rozwoju nie powoduje jednoznacznych i uciążliwych dolegliwości, w związku z czym łatwo je zbagatelizować.

Jedynym sposobem na szybkie wykrycie „cichych” chorób jest regularne wykonywanie badań, do czego zachęcają towarzystwa ubezpieczeniowe.




Informacja prasowa


Dane gromadzone przez GUS pokazują, że co roku umiera ok. 380 tys. Polaków. Przyczyną zgonu w ponad 70% przypadków są nowotwory i choroby układu krążenia. Choć schorzenia te są często uwarunkowane genetycznie, to w większości przypadków do rozwoju choroby przyczynia się również niezdrowy tryb życia. Taki stan rzeczy powoduje, że umieramy wcześniej niż mieszkańcy zachodniej części Europy. Według danych OECD średnia długość życia Polaków wynosi 77,6 lat. Dla porównania w Hiszpanii czy Szwajcarii są to 83 lata, a u naszych zachodnich sąsiadów 80,6 lat

Polacy co do zasady rzadko korzystają z usług medycznych. Zwłaszcza panowie, którzy stanowią jedynie 30% pacjentów w przychodniach. Zdecydowana większość pomocy udzielanej przez polskich lekarzy ma charakter medycyny naprawczej. Działania profilaktyczne stanowią jedynie ułamek świadczeń. To błąd. Nie wolno zapominać, że podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia jest regularne wykonywanie badań, zwłaszcza że niektóre groźne choroby w początkowej fazie nie dają żadnych objawów. Dzięki wczesnemu wykryciu problemu szanse na wyzdrowienie są znacznie wyższe – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Oto 5 chorób, które zaczynają się bezboleśnie:

§ Miażdżyca

Miażdżyca, czyli przewlekłe zapalenie tętnic, jest chorobą rozwijającą się powoli i niedającą objawów przez długi czas. Brak jej leczenia prowadzi do wielu poważnych, śmiertelnych powikłań jak niedokrwienie serca, udar mózgu czy zawał serca. Wśród objawów, które mogą sygnalizować rozwój choroby, są bladość skóry w nogach czy jej oziębienie w przypadku miażdżycy tętnic dolnych. Z kolei przy problemach z tętnicami szyjnymi lub kręgowymi można doświadczać zawrotów głowy, zaburzeń widzenia czy równowagi. Podstawą wykrycia miażdżycy jest regularne badanie poziomu cholesterolu, a w przypadku podejrzenia jej rozwoju standardowym badaniem jest USG dopplerowskie tętnic.

§ Choroba wieńcowa

Skutkiem choroby wieńcowej jest niewłaściwe ukrwienie serca, co może prowadzić do zawału. W większości przypadków jej przyczyną jest wspomniana wcześniej miażdżyca. Sygnałami ostrzegawczymi mogą być duszności, nadmierne zmęczenie w czasie wysiłku fizycznego oraz zwiększone tętno. W skrajnych przypadkach, kiedy nie wykonujemy regularnych badań, może ona pozostać nieujawniona aż do zawału serca. Objawy schorzenia są widoczne przede wszystkim w badaniu EKG wykonanym 24-godzinną metodą Holtera. Warto również wykonać próbę wysiłkową. Pojawiające się w jej trakcie zmiany w EKG są charakterystyczne i nie można ich pomylić z innym schorzeniem.

§ Rak trzustki

Nowotwór trzustki jest jednym z najtrudniejszych do wykrycia. Jego objawy mogą być niecharakterystyczne w zależności od lokalizacji guza. Do wczesnych objawów należą m.in.: brak apetytu, świąd skóry, utrata masy ciała czy ogólne osłabienie, jak również mdłości lub nietolerancja glukozy. Symptomem świadczącym o rozwijaniu się choroby może być także żółtaczka. Pierwszym badaniem, które powinno się wykonać w razie podejrzenia raka trzustki, jest analiza krwi z wykorzystaniem markera nowotworowego CA19-9. Jego podwyższony poziom może być powodem do niepokoju. Często wykonuje się również badanie USG jamy brzusznej.

§ Rak wątroby

Nowotwór ten jest niestety najczęściej wykrywany dopiero w zaawansowanej postaci. Dlatego warto zwracać uwagę na kilka głównych czynników zwiastujących rozwój choroby jak utrata apetytu, niestrawność czy obrzęk w okolicy żołądka. Może także dojść do zażółcenia skóry i białek oczu. Sygnałem alarmowym jest także nietypowe zabarwienie stolca – kredowe lub białe, co świadczy o problemach z żółcią produkowaną przez wątrobę. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów podstawowym badaniem jest analiza krwi markerem nowotworowym, w tym przypadku sprawdzić należy poziom AFP w surowicy. Powinno się również wykonać USG jamy brzusznej, a w przypadku wykrycia guza należy również przeprowadzić tomografię komputerową.

§ Cukrzyca

Schorzenie to może przyjąć dwie formy – zupełnego braku produkcji insuliny lub zaburzeń metabolicznych wynikających z wytwarzania jej w niewystarczającej ilości czy też nieprawidłowego jej użycia przez organizm. Do typowych objawów należą nadmierne pragnienie i głód, duża utrata wagi, częste oddawanie moczu czy powolne gojenie się ran. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia nerek, serca, wzroku czy utraty kończyn. Podstawowymi badaniami służącymi wykryciu tej choroby są proste zabiegi w postaci sprawdzenia poziomu glukozy we krwi oraz testu obciążenia glukozą, który polega na dwukrotnym pobraniu krwi - na czczo oraz po podaniu 75g glukozy. Ważne jest również sprawdzenie poziomu insuliny we krwi.

Regularne badania są podstawą dbania o zdrowie

Jak widać, większość powyższych schorzeń można wykryć za pomocą regularnych, podstawowych badań laboratoryjnych bazujących na pobraniu krwi. Pomocą w ich sprawnym wykonaniu jest m.in. grupowe ubezpieczenie, które jest coraz częściej oferowane przez pracodawców.

Popularność ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce nieustannie rośnie. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że zapewnienie dostępu do niego pracownikom to nie wszystko. Dlatego też zachęcamy firmy do aktywnego promowania oferowanych przez polisy świadczeń i systematycznego sprawdzania stanu zdrowia. Ponadto coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych w ramach ubezpieczenia zapewnia również dostęp do specjalistycznych programów zdrowotnych mających na celu wczesne wykrycie najpoważniejszych schorzeń – dodaje Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.



Źródło Brandscope

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł