Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

4 wskazówki jak zostać zdrowym po 50 roku życia

Mózg człowieka to wyjątkowy organ, który stanowi centrum dowodzenia całym organizmem. W czasie ciąży i w pierwszych latach życia ten „supernarząd” kształtuje się najintensywniej – rozwijają się wtedy wszystkie jego funkcje, które doskonalą się wraz z nabywaniem przez dziecko nowych umiejętności. Już w okresie 1000 pierwszych dni życia rodzice mogą mieć istotny wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego młodego organizmu, m.in. poprzez sposób żywienia dziecka.




Ustaw małe cele. Gdy zdecydujesz się być zdrowszy w miarę starzenia się, być może będziesz musiał wyznaczyć cele, które pozwolą zmienić Twój styl życia. Powinieneś zacząć od małych, łatwych w zarządzaniu celów, zamiast próbować zmienić całe swoje życie naraz. Pracuj nad zmianami stylu życia, zanim zdecydujesz się na utratę określonej liczby kg.

Na przykład możesz zacząć od zastąpienia niezdrowych produktów śniadaniowych, takich jak babeczki lub pączki, ze zdrowymi płatkami zbożowymi, płatkami owsianymi lub od czasu do czasu omletem z jajek. Zamiast wycinania wszystkich niezdrowych produktów, wycinaj jeden  każdego tygodnia.

Wprowadź małe zmiany, aby zwiększyć aktywność fizyczną. Skorzystaj ze schodów, kiedy możesz, zaparkuj dalej z powrotem na parkingu i idź na krótki spacer po kolacji.


Dobrze się wyspaiaj. Wiele osób ma złe nawyki snu, co powoduje, że uzyskanie odpowiedniego snu staje się trudniejsze. Staraj się kształtować dobre nawyki snu, aby uniknąć bezsenności, letargu i zakłóceń snu. Staraj się spać przez siedem do dziewięciu godzin  każdej nocy. Jeśli nie możesz dostarczyć takiej liczby godzin w nocy, zdrzemnij się także w ciągu dnia.

Spróbuj odciąć telewizor i komputer godzinę przed snem. Używaj żarówek o niskiej mocy, kiedy możesz. To pomaga twojemu ciału produkować więcej melatoniny. Zmniejsz wszystkie zakłócenia, takie jak hałas, światło i ciepło.

Idź spać wcześniej i spróbuj opracować rytuał przed snem. Wejdź w rutynę, kładąc się spać i budząc się o tej samej porze każdego dnia.



Zadbaj o swoje zęby. Dbanie o zęby jest równie ważne, jak dbanie o swoje ciało. Pamiętaj, aby myć zęby i nić dentystyczną dwa razy dziennie. Idź do dentysty co najmniej raz w roku na badanie .



Zrób badania w kierunku raka i innych chorób. Ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe i nowotwory wzrasta po 50 roku życia. Aby ułatwić rozpoznanie jakiejkolwiek choroby wcześnie, powinieneś robić badania przesiewowe co najmniej raz w roku. Kiedy przychodzisz do swojego corocznego ciała fizycznego, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakich testów możesz potrzebować, w tym mammografii i kolonoskopii.

Różne choroby mają różne czynniki ryzyka. Bądź szczery z lekarzem na temat historii choroby w rodzinie, ponieważ może to pomóc w ustaleniu, które testy przesiewowe są ci potrzebne.

 

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł