Akromegalia: infolinia już działa!
W ramach akcji edukacyjnej „Akromegalia – zwróć uwagę” ruszyła infolinia dla osób chorych na akromegalię oraz ich bliskich. Dzwoniąc pod numer 797 140 190, chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnej konsultacji z endokrynologiem, który udzieli informacji na temat objawów, diagnostyki oraz możliwości leczenia akromegalii w Polsce. Infolinia będzie czynna w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach 16:00 – 19:00.
Informacja prasowa
Akromegalia to choroba spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Choruje na nią od 40 do 60 osób na milion. Jak zaznaczają eksperci, to co najbardziej wyróżnia chorych na akromegalię, to zmiany, jakie zachodzą w ich wyglądzie: zaostrzenie rysów twarzy, powiększenie uszu i nosa, przerośnięcie żuchwy i związane z tym powiększenie języka oraz ust. Mimo charakterystycznych objawów choroby, średni czas zdiagnozowania akromegalii w Polsce zajmuje ok. 10 lat.
- Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, nie szukają przyczyny powiększających się dłoni, mimo że są przez to zmuszeni do zrezygnowania z noszenia biżuterii lub do powiększenia obrączki. A przecież obok zmian w wyglądzie, u pacjentów dochodzi m.in. do przerostu wielu narządów. W rezultacie nieleczona, zaniedbana akromegalia skraca życie chorych nawet o 10 lat. Tylko włączenie właściwej terapii eliminuje to zagrożenie. Warto więc być czujnym i w razie potrzeby szybko reagować – mówi prof. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
O objawach akromegalii mówią prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński: https://youtu.be/rZx8QRR38LU
Z myślą o zwiększeniu świadomości społeczeństwa na temat akromegalii powstała akcja „Akromegalia – zwróć uwagę”. Inicjatorzy projektu, Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Stowarzyszenie Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających chcą uczulić na symptomy, które mogą sugerować występowanie choroby i przyspieszyć tym samym jej rozpoznanie.
- Pod numerem specjalnej infolinii chętni będą mogli skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który wskaże objawy choroby, doradzi, jakie badania diagnostyczne wykonać oraz podpowie, w których ośrodkach w Polsce uzyskamy specjalistyczną pomoc. To okazja, by rozwiać swoje wątpliwości lub w razie potrzeby, jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć leczenie – podkreśla Katarzyna Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Chorych z Akromegalią i Osób Wspierających.
Z infolinii pod numerem 797 140 190 będzie można skorzystać od czerwca do grudnia 2018 r. w godz. 16:00 - 19:00 w każdą pierwszą środę miesiąca.
Źródło Konkret PR
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk