Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Dekalog Optymisty, czyli 10 optymistycznych rad, które Cię zaskoczą!

W związku z nadchodzącym Światowym Dniem Optymizmu, Mariusz Pujszo - pomysłodawca i założyciel Fundacji Jestem Optymistą oraz dr Leszek Mellibruda- psycholog społeczny
i biznesu, stworzyli Dekalog Optymisty.





Dekalog, to nic innego jak zbiór porad, które mają pomóc w zmianie postawy i nastawienia do życia. Z roku na rok rośnie optymizm wśród Polaków, a wdrażając w życie punkty Dekalogu, będziemy mogli powalczyć o światową czołówkę optymistycznych narodów. Optymizm to nie tylko przejaw pozytywnego myślenia, ale głównie dojrzała postawa wobec siebie i świata wyrażająca się zrównoważonym harmonijnie i adekwatnym reagowaniem na to, co przynosi nam życie, również wewnętrzne.- powiedział dr Leszek Mellibruda.

Chcąc szerzyć ideę radości i uśmiechu, Mariusz Pujszo każdego roku zaprasza na Festiwal Optymizmu największych Optymistów z całego Świata. Już po raz trzeci w historii, tym razem w powstającym Parku Rekreacyjnym Żnin nad Jeziorem Dużym Żnińskim, w historycznej Cukrowni Żnin 20. sierpnia br. natężenie optymistów na metr kwadratowy będzie najwyższe w skali roku. Światowy Festiwal Optymizmu 2018, to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, którego nadrzędnym celem jest przekazywanie i wywołanie pozytywnych emocji wśród gości. Kulminacyjnym punktem Festiwalu będzie oficjalne wręczenie stypendiów uhonorowanych przez Fundację „Jestem Optymistą”, które zostaną przekazane młodym
i utalentowanym Optymistom. W tym roku statuetką Optymista Roku zostaną nagrodzeni m.in. Otylia Jędrzejczak, Dawida Kwiatkowski, Michał Milowicza, Katarzynę Skrzynecką, Grzegorz Halama, dr Leszek Mellibruda. Na Festiwalu pojawią się laureaci z zeszłych lat m.in Aleksander Doba, Władysław Grochowski, Jerzy Gruza, prof. Michał Kleiber. Zapoczątkujemy w tym roku jedyną w tym świecie Aleję Optymistów.

Dekalog Optymisty

1. Przeżywaj radość, nie oszczędzając siebie w jej okazywaniu.

2. Nie ten odnosi sukces, kto wcześnie wstaje ale ten kto wstaje uśmiechnięty. Uśmiech jest czymś więcej niż tylko grymasem sympatii – podaruj każdego dnia swój uśmiech co najmniej 5 osobom.

3. Wzmacniaj nawyki używania zwrotów „dziękuję” i „proszę” - okazuj innym wdzięczność za czynione przez nich dobro.

4. Dojrzale kochaj zmiany – pielęgnuj ciekawość i otwartość na nowości. Ryzyko to narzędzie sukcesu, nie bój się z niego korzystać. Z mądrością oswajaj życiowe i biznesowe Czarne Łabędzie.

5. Przyszłość jest częścią życia każdego człowieka – ufając w sprzyjający ci los odkrywaj jego pozytywne strony.

6. Uwierz w swoją skuteczność – rozwijaj i doskonal ją na różne sposoby. Czasami o swoje marzenia warto walczyć latami.

7. Bądź kreatorem własnego szczęścia - dbaj o zdrowe, radosne i życzliwe nastawienie do siebie, innych ludzi i świata, bądź autorem szczęśliwego życia. Nie gniewaj się na innych, szkoda życia.

8. Pracuj nad uważnością - skupiaj się na znajdywaniu rozwiązań, nie szukaniu winnych.
Z każdej sytuacji są co najmniej trzy wyjścia, zwykle jest ich więcej.

9. Myśl o swoich celach i sposobach ich osiągania. Nawet jeśli wszystko straciłeś/straciłaś to przypomnij sobie kiedy zaczynałeś/zaczynałaś i zacznij raz jeszcze.

10. Smakuj różne chwile swojego życia – odkrywaj ich sens, pogłębiając satysfakcję.

 

Dr Leszek Mellibruda, Mariusz Pujszo

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł