5 wakacyjnych lifehacków, które zapewnią Ci wygodny i bezpieczny urlop
Choć wakacje to czas beztroski, wymarzone podróże wiążą się także z podejmowaniem wielu trudnych decyzji. W natłoku codziennych spraw, tuż przed urlopem, często zapominamy o rozwiązaniach, które mogą ułatwić nasze życie podczas wyjazdu. Warto znać kilka sprytnych sztuczek, dzięki którym wakacje okażą się nie tylko niezapomniane, ale również bezpieczne i wygodne.
Planowanie wakacji to nie lada wyzwanie, jednak wraz z rozwojem technologii staje się coraz prostsze. Ułatwiają to nie tylko narzędzia online, takie jak wyszukiwarki lotów czy portale noclegowe, ale także coraz częściej aplikacje mobilne. Według statystyk Google, już 70 proc. posiadaczy smartfonów wykorzystuje swoje urządzenie, by lepiej zaplanować podróż. Co jeszcze możemy zrobić aby nasze wakacje przebiegły gładko? Przedstawiamy 5 wskazówek, które sprawią, że nie będziemy musieli niczym się martwić podczas urlopu.
Oszczędzaj planując
Brzmi banalnie? Z jednej strony tak, a jednak okazuje się, że wielu urlopowiczów decyduje się na spontaniczne wyjazdy, bez wcześniejszego planowania swojego budżetu. Takie wakacje mogą niestety często skończyć się debetem na koncie. Warto więc przygotować wcześniej listę z orientacyjnymi kwotami, które poświęcimy na transport, nocleg i wyżywienie. W przypadku zagranicznych podróży pomocne mogą okazać się internetowe porównywarki cen podstawowych produktów spożywczych. Dzięki planowaniu możemy sporo zaoszczędzić – wybrać oferty tzw. „first minute” czy też kupić walutę za korzystniejszą cenę. Jeśli planujemy wakacje za granicą, kurs najlepiej zacząć obserwować już na kilka tygodni przed wyjazdem, aby w dogodnym momencie dokonać zakupu, np. przez internet. By nie stresować się już w trakcie urlopu, lepiej uniknąć wymiany pieniędzy na lotnisku czy w przygranicznym kantorze. Takie punkty wyróżniają się szczególnie niekorzystnym kursem.
Skseruj dokumenty
Niezależnie od tego czy urlop chcemy spędzić w Polsce czy za granicą, warto pamiętać o posiadaniu ważnego dokumentu. Jeśli chcemy podróżować samolotem, nawet na krajowej trasie zostaniemy poproszeni o paszport lub dowód osobisty, zarówno nasz, jak i naszego dziecka. Wiele krajów wymaga, aby w momencie przekroczenia granicy nasz paszport miał jeszcze minimum pół roku ważności. Zdarzają się również sytuacje, kiedy dokument zgubimy. Utratę dowodu osobistego można zgłosić przez internet, natomiast w przypadku paszportu należy udać się do najbliższego punktu paszportowego lub, gdy jesteśmy za granicą, do konsulatu. Aby być spokojnym o dalszy przebieg naszych wakacji, warto się zabezpieczyć na taką ewentualność. Na urlop lepiej zabierać przynajmniej dwa dokumenty potwierdzające naszą tożsamość i nosić je w różnych miejscach. Dodatkowo, przyda się także kserokopia – ukryta w nieoczywistym schowku w naszej torebce może poratować w awaryjnej sytuacji.
Omiń kolejki
Wyruszając na wakacje, warto mieć opracowany także plan B na wypadek urazu czy problemów zdrowotnych. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, oprócz podstawowego wyposażenia apteczki przygotujmy również EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona uprawnienia do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Aby nie czekać w kolejkach, które w okresie wakacyjnym są wyjątkowo długie, dobrze wyrobić EKUZ przez internet – wykorzystując Profil Zaufany trwa to tylko chwilę, a kartę po kilku dniach znajdziemy w naszej skrzynce pocztowej. Ze szczegółowymi zasadami dotyczącymi służby zdrowia w danym państwie można zapoznać się jeszcze przed wyjazdem – na stronie internetowej ekuz.nfz.gov.pl lub dzięki aplikacji mobilnej EKUZ.
Zrezygnuj z ciężarów
Wychodząc, choćby na plażę, musimy się także do tego dobrze przygotować – zabrać ręczniki, kremy z filtrem, przekąski, napoje, coś do czytania… A gdyby tak zrezygnować z noszenia niepotrzebnych ciężarów? Dobrze jeszcze przed wyjazdem obmyślić plan jak zoptymalizować naszą plażową torbę. Zamiast dużych butelek, wystarczy skorzystać z mniejszych plastikowych pojemników, dostępnych w drogeriach. Nie trzeba też zabierać, często ciężkiego i niewygodnego portfela - wystarczy mieć smartfon z aplikacją bankową z BLIKIEM. Dzięki niemu możemy uprościć wiele wakacyjnych rozliczeń. Potrzebujesz gotówki? Możesz wypłacić ją BLIKIEM z ponad 19 tys. bankomatów w całej Polsce. Zapłacisz nim także za wakacyjne pamiątki, przekąski lub co tylko zechcesz, w jednym z 230 tys. terminali w sklepach stacjonarnych. A jeśli już leżysz na plaży i wcale nie masz ochoty się stamtąd ruszać, a właśnie wypatrzyłeś w internecie świetną zakupową okazję, wykorzystaj BLIKA do płatności online. Jest on dostępny we wszystkich polskich sklepach internetowych. Ciepły, letni wieczór spędzasz ze znajomymi w fajnej knajpce? Błyskawicznie możesz oddać koledze za zapłacony rachunek, przelewając mu pieniądze na telefon. Nie trzeba pamiętać skomplikowanych numerów kont ani mieć przy sobie gotówki, wystarczy numer telefonu i kilka kliknięć. Przelew na telefon BLIK, jest nie tylko natychmiastowy, ale funkcjonuje 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia, także w weekendy i święta.
Skorzystaj ze sztuczek
Pakowanie to dla ciebie czarna magia? Poświęć chwilę na porządek w walizce, aby nie martwić się lotniskowym nadbagażem. Przede wszystkim, nie pakuj „powietrza” – każde miejsce jest ważne i dobrze jest je wykorzystać. Zrolowane ubrania wypełniają walizkę znacznie szczelniej niż poukładane w tzw. kostkę. Prostą, acz rzadko wykorzystywaną sztuczką jest też korzystanie z aplikacji mobilnych, które posiadają „check-listy” koniecznych do zabrania rzeczy. Dobrym sposobem na oszczędzenie miejsca jest także zakup toreb próżniowych – zassane z pomocą odkurzacza, znacznie zmniejszają objętość naszego bagażu. Jeśli podróżujemy do wielu lokalizacji, warto na wierzch walizki spakować rzeczy, które mogą przydać się pierwszej nocy. Kiedy dotrzemy na miejsce i będziemy zbyt zmęczeni, aby się w pełni rozpakować - nie zrobimy bałaganu. Tak przygotowani możemy śmiało udać się na wyczekiwany odpoczynek.
Źródło:Clear Communication Group
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk