Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Jak prawidłowo dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Coraz więcej osób jest świadomych, że równy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Dlatego aparaty ortodontyczne są coraz częściej noszone, również przez dzieci. Jednak założenie aparatu to tylko pierwszy krok do pięknego uśmiechu. Szczególnie ważna staje się w tym momencie właściwa higiena jamy ustnej. Ekspert radzi, jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem



 

Dlaczego zęby z aparatem ortodontycznym są bardziej podatne na powstawanie nowych ubytków?

Bardzo ważną kwestią w czasie noszenia aparatu ortodontycznego jest szczególna dbałość o higienę jamy ustnej i niedopuszczenie do powstawania płytki nazębnej. To właśnie w niej gromadzą się bakterie z gatunku Streptococcus mutans. Powodują one powstawanie kwaśnego pH w jamie ustnej, co osłabia szkliwo. W efekcie zęby stają się bardziej podatne na powstawanie nowych ubytków. Szkodliwej działalności tych bakterii sprzyja zbyt długi czas zalegania pokarmu w jamie ustnej. Tymczasem stałe aparaty utrudniają usuwanie jego resztek oraz przepływ śliny w naturalny sposób oczyszczającej zęby, co z kolei ułatwia działanie Streptococcus mutans. – podkreśla Anita Walczak, ekspert marki Dentisal, dyplomowana higienistka stomatologiczna z bogatym doświadczeniem w pracy z małymi pacjentami, Prezydent Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej.

Jak często i prawidłowo myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Z uwagi na utrudniony dostęp do powierzchni zębów, na które założono aparat należy myć je częściej, odpowiednią techniką. Nauczyć się jej trzeba pod okiem eksperta – ortodonty lub higienistki stomatologicznej. Anita Walczak radzi, jak robić to prawidłowo – Należy najpierw wyjąć wszystkie ruchome części aparatu. Następnie szczoteczkę ustawiamy na powierzchni zęba z aparatem wykonując ruchy okrężne. Zwracamy szczególną uwagę na okolicę nad zamkiem ortodontycznym. Na każdy ząb poświęcamy ok. 10 sekund. Powinna to być specjalna szczoteczka ortodontyczna o małej główce i miękkim włosiu. Miejsca przy aparacie należy czyścić szczególnie delikatnie, aby go nie uszkodzić. Ważne, aby w przypadku młodszych pacjentów zęby myli im rodzice. Z kolei starsze dzieci powinny robić to pod ich nadzorem. Ekspert podkreśla też – W przypadku noszenia aparatu ortodontycznego zalecane jest częstsze mycie zębów. Zęby z aparatem szczotkuje się kilka razy dziennie: rano przed śniadaniem, następnie po śniadaniu i po obiedzie, aby pozbyć się resztek posiłku oraz wieczorem przed snem. Wieczorny rytuał jest szczególnie ważny, ponieważ w nocy organizm produkuje mniej oczyszczającej zęby śliny, której przepływ jak wspominałam, utrudnia dodatkowo aparat.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

42% pytanych mam nie stosuje żadnych dodatkowych praktyk związanych z higieną jamy ustnej w czasie, gdy ich pociecha nosi aparat ortodontyczny.Tymczasem używanie specjalnych przyborów, które pomagają czyścić trudno dostępne miejsca i szczeliny międzyzębowe oraz wprowadzenie dodatkowych rozwiązań wspierających to konieczność w dbaniu o zęby w tym okresie. Warto sięgnąć po innowacyjny preparat zawierający dobroczynny szczep Streptococcus salivarius M18, którego skuteczność wykazały badania naukowe.Szczep ten wspiera produkcję korzystnych dla organizmu lantybiotyków – substancji, które działają przeciwko wspomnianym bakteriom Streptococcus mutans. Produkuje on także enzymy, które zapewniają odpowiednie pH w jamie ustnej i redukują akumulację płytki nazębnej. Jedno z badań wykazało, że u dzieci, które przez 3 miesiące przyjmowały preparat zawierający szczep Streptococcus salivarius M18 płytka nazębna została zredukowana o 50%, a szansa na uniknięcie nowych ubytków zwiększyła się ponad 3-krotnie.[3] Będzie to więc wartościowe wsparcie w codziennym dbaniu o zęby z aparatem ortodontycznym. – poleca higienistka.

Szczep Streptococcus salivarius M18 jako jedyny na rynku zawiera Dentisal. To preparat przeznaczony dla wszystkich dzieci powyżej 3. roku życia i dorosłych. W szczególności polecany jest właśnie osobom noszącym aparaty ortodontyczne i z predyspozycjami do odkładania się płytki nazębnej, a także dzieciom w trakcie wymiany zębów mlecznych i osobom po zabiegach stomatologicznych (np. profesjonalnego czyszczenia zębów czy wypełniania ubytków). Ma postać pastylek do ssania o truskawkowym smaku. Wystarczy, że dziecko będzie ssać jedną po każdym wieczornym myciu zębów. Ważne jednak, aby potem już nic nie jadło ani nie piło – by szczep mógł skutecznie skolonizować jamę ustną. W ten sposób stosowanie preparatu Dentisal pomoże utrzymać właściwą higienę jamy ustnej, w momencie, gdy jest ona znacznie utrudniona. Dzięki temu, po zdjęciu aparatu dziecko będzie mogło cieszyć się pięknym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem.


Źródło PRHub

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł