Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Ziołowy raj leczniczy

Polska jest jednym z największych producentów surowców zielarskich w Europie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w naszym kraju zioła rosną na łąkach czy w lasach. Zioła cieszą się w naszym kraju coraz to większą popularnością.

Nie jest tajemnicą, że do ziół trzeba się przekonać i nabrać do nich zaufania. Zioła można pozyskiwać z plantacji ziół, które są prowadzone zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej, z zachowaniem wymogów ochrony środowiska. Popularne staje się wprowadzanie na rynek ziół pochodzących z upraw kontrolowanych, które pozwalają na połączenie genetyki i biotechnologii w celu pozyskania wysokiej jakości ziół oraz nowych ich odmian.

Najważniejsze jest to żeby je świadomie stosować i zgodnie z potrzebami. W dzisiejszych czasach trend zielarski sprawia, że często zadajemy sobie pytanie: Używać leków farmaceutycznych czy ziół? W poprzednich latach bez chwili namysłu byśmy odpowiedzieli, że to leki pochodzące z apteki są tymi lepszymi, ale ten trend zmienia się z biegiem lat i wydaje mi się, że w tej chwili szala może przechylać się na stronę ziołolecznictwa.

Wiele osób preferuje napicie się naparu z rumianku czy herbaty z pokrzywy, by pokonać niestrawność lub bóle brzucha niż zażywać leki. Bez wątpienia wielu z Was obawia się, że zioła mogą nie być jakościowo tak dobre jak farmaceutyki pochodzące z koncernów. Nic bardziej mylnego.

Stosowanie ziół wspomaga nas organizm w walce z różnego rodzaju chorobami, łagodzeniu ich objawów, a w niektórych przypadkach nawet usuwają ich skutki. Pozostając w temacie ziół, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ich stosowanie jest bezpieczne tylko wtedy, gdy stosowane są one zgodnie z zaleceniami literatury. Hipokrytą byłby ktoś kto twierdzi, że zioła wpływają na nas tylko w aspekcie plusów – występują też niekiedy skutki uboczne, lecz są one dosyć rzadkie i przeważnie nie groźne. Wystarczy przestrzegać tylko kilku oczywistych zasad, by nic nieprzewidzianego nie zadziałało się w organizmie.

Nigdy nie zażywaj ziół lub leków ziołowych podczas, gdy przyjmujesz również leki przepisane przez lekarza – w skrajnych przypadkach połączenie tych dwóch metod może być niebezpieczne, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Zawsze, ale to zawsze pozyskuj zioła ze sprawdzonych źródeł. Po około półrocznej, systematycznej suplementacji ziołami warto zrobić sobie krótką przerwę, by organizm mógł się zregenerować. Nigdy nie stosuj pełnej dawki na samym początku – warto przed zażyciem zrobić test alergologiczny.

Najprostszym przykładem ziół dostępnych dla każdego mogą być: rumianek pospolity, który ma działanie przeciwzapalne, pokrzywa zwyczajna, szałwia lekarska czy dziurawiec.

Zioła stosowane z głową i odpowiednią wiedzą nie zaszkodzą, a mogą pomóc !

MATIOK

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł