Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Rozszyfrować krem przeciwsłoneczny

BEZPIECZNE OPALANIE Z TAK DLA ZDROWIA.

 


Moda na opaloną skórę króluje nieustannie. W okresie wakacji najszybciej i najłatwiej zdobyć przepiękną opaleniznę. Powrót z urlopu z mahoniowym odcieniem skóry jest potwierdzeniem wspaniałych wakacji i obiektem zazdrości koleżanek i kolegów z pracy.

Większość z nas, chcąc ustrzec się przed rakiem skóry i jej przedwczesnym starzeniem, stosuje kremy do opalania. Dokonując wyboru kremu, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Ekspert Tak dla Zdrowia podpowiada jak pojąć zagmatwany świat oznaczeń na opakowaniach kremów do opalania i jak dobrać odpowiedni kosmetyk dla siebie?

Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie ultrafioletowe UV jest najistotniejszym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na proces starzenia skóry, którego głównym i naturalnym źródłem jest słońce. Zostało podzielone na trzy główne zakresy wywołujące różne efekty biologiczne: UVC, UVB, UVA.

Promieniowanie UVC ma najwyższą energię, ale na nasze szczęście jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery otaczającej ziemię.


Promienienie UVB w skórze penetruje: naskórek i skórę właściwą. Ten zakres promieniowania jest głównie odpowiedzialny za odczyny rumieniowe pojawiające się po 12-24 godzinach od ekspozycji oraz pigmentację skóry rozwijającą się od 48 do 72 godzin od ekspozycji na światło. Przez długi czas uważane było za główną przyczynę uszkodzenia skóry wywołanego światłem słonecznym. Jednocześnie jest przez nas najbardziej pożądane: to właśnie w wyniku jego działania dochodzi do powstawania opalenizny. Niestety powoduje także tzw. oparzenia słoneczne, przyspiesza starzenie się skóry i sprzyja rozwojowi nowotworów. Z tych powodów do niedawna, chcąc uniknąć negatywnych skutków opalania, używano kosmetyków zawierających związki chroniące wybiórczo, tylko przed promieniowaniem UVB.


Promieniowanie UVA penetruje skórę znacznie głębiej niż UVB - dochodzi do tkanki podskórnej. Stanowi główną przyczynę uszkodzeń skóry wywołanych promieniowaniem UV: fotostarzenie (photoageing), odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne, nowotwory skóry. Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, od rana do wieczora, niezależnie od pogody oraz pory roku. Zimą jest równie intensywne jak latem. Przenika przez chmury, szyby okienne, samochodowe. Przyczynia się do zmian nowotworowych.


Filtry przeciwsłoneczne.


Są to związki chemiczne wykorzystywane w kosmetykach, których podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego.


We współczesnych kosmetykach możemy spotkać dwie grupy filtrów. Pierwsza grupa stanowi związki chemiczne absorbujące (pochłaniające) energię niesioną przez promieniowanie słoneczne, drugą natomiast są filtry fizyczne, nieprzepuszczające promieniowania ultrafioletowego, działające jak mikrolustra. W kosmetykach nowej generacji stosowanych jest jednocześnie kilka związków, filtrów absorbujących i fizycznych, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić skórze skuteczną ochronę przed promieniowaniem.


Tajemnicze skróty: SPF, PPD IPD.
SPF - ang. sun protective factor lub IP - fr. indie de protection, tzw. faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Oznacza stosunek ilości promieniowania ultrafioletowego powodującego oparzenie podczas stosowania filtra do ilości promieniowania powodującego taki sam stopień oparzenia bez jego zastosowania. W dużym uproszczeniu oznacza to, że jeżeli np. u danej osoby opalającej się bez filtra rumień pojawi się po 20 minutach, to po zastosowaniu filtra z SPF = 15 czas ten wydłuży się do 15 x 20 minut i rumień rozwinie się wskutek przebywania na słońcu przez 5 godzin. Nie oznacza to jednak, że można przebywać bezpiecznie na słońcu zamiast 20 minut 5 godzin.

Przyjmuje się w przybliżeniu, że:

 

 

Wysokość filtra SPF Ilość blokowanego UVB
2 25-30%
4 50%
10 85%
15 95-96%
25 96%
30-50 98%
60 98,5%




Pamiętajcie!!! Kosmetyki o faktorze nawet powyżej 15, nie zawierające informacji o zdolności ochrony przed promieniowaniem UVA, nie zapewnią odpowiedniej ochrony skórze. Powinno się używać wyłącznie kosmetyków z wyraźną informacją na opakowaniu, że chronią przed promieniowaniem.


Ostatnio wiele firm stosuje IPD lub PPD ( ang. Immediate Pigmentation Darkening, Persistant Pigmentation Darkening). Wskaźniki te określają zdolność do ochrony przed promieniowaniem UVA (im wyższe, tym lepsza ochrona). IPD i PPD kosmetyku określa się za pomocą pomiaru wywołanej przez promieniowanie UVA opalenizny natychmiastowej (IPD) lub trwałej (PPD), uzyskanej po ekspozycji skóry ochotników bez i z zastosowaniem kosmetyków ochronnych na słońce. Niestety wskaźnik PPD 10 spotykany na opakowaniu jednego producenta, nie musi odpowiadać wskaźnikowi PPD 10 innego.


Który numer filtru?

Im jaśniejszą masz karnację (fototyp) , tym wyższy powinien być numer filtra kremu, którego używasz. Wybierając kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym musimy wiedzieć, że numer filtru:

NUMER FILTRA
OCHRONA
1-4 niska
4-6 słaba
7-10 średnia
11-15 wysoka
Powyżej 15
bardzo wysoka



Zaczynając opalanie powinniśmy zastosować krem z filtrem o wyższym numerze.


Numer filtru powinien też odpowiednio rosnąć, im bliżej równika się opalasz.

Uwaga na objawy niepożądane filtrów!


Rzadką, ale dotkliwą niedogodnością, są działania niepożądane filtrów. Chodzi tu przede wszystkim o filtry chemiczne. Substancje chemiczne pełniące rolę filtrów mogą uczulać lub podrażniać skórę. Jednym z filtrów, na który niektóre z osób reagują podrażnieniem jest oxybenzon, który może w składzie kosmetyku występować także pod nazwą Benzophenone-3. Objawia się to w postaci swędzenia, pieczenia lub szczypania skóry. Niestety możliwa jest także reakcja fotouczulająca objawia się zawsze pieczeniem czy szczypaniem skóry, może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub drobna wysypka.

Życzymy Wam błogiego, ale bezpiecznego opalania – pod zdrową ochroną.
Dbajcie o Waszą skórę. Korzystajcie ze słońca z umiarem!!!


Czekamy na Wasze wrażenia ze słonecznych plaż.


Piszcie na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , przesyłacie zdjęcia.


Podzielcie się z nami mnij lub bardziej egzotycznym słońcem!!!


Zespół Tak dla Zdrowia

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł