6 objawów zatrucia grzybami
Lekarze z Izby Przyjęć i Oddziałów Nefrologicznych jak sami mówią zaczynają grzybowy okres. Na dializoterapie jesienią trafia mnóstwo osób, które nieumiejętnie zbierają i przetwarzają grzyby. Jesienne owoce runa leśnego wymagają ograniczonego zaufania podczas zbiorów. Działanie grzybów jest tak intensywne ze względu na ich budowę, bowiem w 90% składają się one z wody. Oznacza to, że po wysuszeniu otrzymujemy 10% suszu, w którym wszystkie właściwości są wysoko skondensowane.
Jeśli jednak ktoś odważył się zjeść grzyby niewiadomego pochodzenia lub nie jest pewny o trafności swoich zbiorów powinien być bardzo czujny. Lekarza w celu szybkiego rozpoznawania zatruć przypominają jakie są najbardziej charakterystyczne objawy toksycznych grzybów. Dolegliwości w zależności od szkodliwości grzyba pojawiają się w przeciągu godziny, ale ich najsilniejsze uderzenie przypada na czwartą godzinę po spożyciu.
- Biegunka
- Wymioty
- Ból brzucha
- Zwężone źrenice oraz pocenie się i ślinotok
- Rozszerzone źrenice wraz z gorączką i suchością w ustach
- Żółte zabarwienie skóry (występuje przy uszkodzeniu wątroby i nerek, objawia się po 2-3 dniach po zjedzeniu muchomora sromotnikowego i wymaga przeszczepienia wątroby).