Amazońskie ewolucje
Kluby Amazonek działają na terenie całej Polski i zrzeszają kobiety, które zostały dotknięte rakiem piersi. Działania poszczególnych klubów koordynowane są przez Federację Stowarzyszeń „Amazonek”. Przynależność do Federacji jest atrakcyjna ze względu na jej dbałość o profesjonalne szkolenia dla psychologów, rehabilitantów, liderek i ochotniczek. Co więcej wsparcie ogólnopolskich Amazonek pomaga lokalnym grupom w organizowaniu własnych akcji
i pozyskiwaniu na nie funduszy.
Federacja stowarzyszeń „Amazonek” działa w Polsce nieprzerwanie od 1993 roku. Początki były karkołomne, jednak potrzeba kobiet do integracji i poszerzania swojej wiedzy na temat walki z chorobą stała się siłą napędową tych klubów. W stałym repertuarze działalności Stowarzyszeń Amazonek są spartakiady, konferencje prasowe, wyjazdy, spotkania towarzyskie oraz wiele innych, spontanicznych akcji. Do głośnych i rewolucyjnych na gruncie polskim akcji był kalendarz na 2005 rok. Zawierał on samouczek badania piersi wzbogacony zdjęciami dojrzałych i starszych kobiet po mastektomii. Kalendarz był publikacją, która pokazała ludziom zdrowym jak wiele siły i piękna mogą mieć w sobie osoby chore. Kobiety z doświadczeniem tą siłę postanowiły przekazać swoim dużo młodszym koleżanką, które dotknął rak piersi.
Amazonki Young to działalność o szczególny charakterze. Tą grupę stanowią młode dziewczyny, które rakiem piersi zostały zaskoczone w młodym wieku i wcale nie chciały mu się poddać. Przyjęły tarczę Amazonki, zbuntowały się i w ramach swojej działalności stworzyły własny kalendarz. Mimo, że mają protezy piersi nie czują się mniej kobiece. W związku z tym uznały, że im też należy się miejsce na rozkładówce. Kalendarz miał formę biurową oraz ścienną i był rozdawany w firmach i instytucjach, aby uświadomić rodzicom jakie zagrożenia nowotworowe istnieją wśród ich córek. Co więcej zdjęcia wykonane na potrzebę kalendarza doczekały się w różnych miastach Polski osobnej wystawy pt. „Niejedna z jedną” (piersią).
Oswojenie społeczeństwa z kwestią amputacji piersi jest nie tylko ważkie w globalnym wymiarze zaistnienia teoretycznego tego tematu. Młodym Amazonkom chodziło też o to, czy ta nowa społeczna świadomość przekłada się na faktyczną zmianę realiów. Otóż jak pokazuje kilkuletnia perspektywa parę kwestii jednak się zmieniło. Na potrzeby Amazonek odpowiedział rynek bieliźniany. Po nową parę biustonosza nie trzeba już jeździć specjalnie do sklepu medycznego do Warszawy. Obecnie specjalistyczną bieliznę można dostać w każdym dobrym sklepie z bielizną, sklepach medycznych na terenie całego kraju oraz przez Internet.
Powstały też samodzielne firmy specjalizujące się w produkcji bielizny dla Amazonek. Są one przystosowane właśnie dla tych pań poprzez wykonanie ich z jedwabistej i delikatnej mikrofibry, która doskonale przystosowuje się do ciała. Jest to materiał oddychający, lekki i delikatny dla skóry nawet po radioterapii. Co więcej staniki nie pozwalają na pooperacyjne zatory limfatyczne, gdyż nie uciskają obszaru bocznego. Biustonosze dla amazonek występują w pełnej gamie kolorów, fasonów i kształtów. Niczym nie przypominają bielizny ortopedycznej. Są piękne i różnorodne. Od fasonów sportowych i usztywnianych po modele z czarnymi haftami i subtelnymi fiszbinami. Przemysł bieliźniany tego typu wciąż poszerza swoje usługi. Dziś dostępne są też protezy, podkoszulki, gorsety sportowe dla aktywnych amazonek, figi pasujące do biustonoszy oraz stroje kąpielowe w zdumiewającej gamie modeli.
Bycie kobietą to nie pełny biust i kłębuszek estrogenów. Kobiecość to złożona całość, na którą składa się poczucie własnej wartości, pasja, emocje i chęć bycia kobietą. Nie jest ona zależna od długości i koloru włosów czy rozmiaru miseczki biustonosza. Kobietą nie stajemy się poprzez akt seksualny czy macierzyństwo. Z pewnością są to najczęstsze czynniki dzięki, którym poczucie kobiecości jest mocniej odczuwalne, jednak ostatecznie kobietą stajemy się nie z odgórnego mianowania, lecz z indywidualnego zdefiniowania siebie jako kobiety pełną gębą lub pełną piersią.
Izabela Hubala