Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Żyjemy dłużej!

Rozwój medycyny, postęp cywilizacyjny oraz zdrowy styl życia – to czynniki wpływające na wzrost średniej długości życia. Kobiety żyją około 80 lat, Polacy niespełna dekadę krócej. To olbrzymi postęp, biorąc pod uwagę, to, iż jeszcze w XIX wieku średnia długość życia człowieka wynosiła 40 lat.

Wykształcenie

Zasługę przypisuje się oczywiście rozwojowi medycyny (zmniejszenie śmiertelności niemowląt oraz mniej śmiertelnych chorób), ale nie tylko. Inny czynnikiem wydłużającym życie jest wykształcenie – im wyższe, tym lepiej. Przekłada się to na wzrost inteligencji oraz samoświadomości. Człowiek wykształcony lepiej radzi sobie z problemami dnia codziennego, wzrasta także jego świadomość na temat zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia. Lepsze wykształcenie to lepsze zarobki, a tym samym możliwość podniesienia standardu życia – chociażby o zdrowsze jedzenie czy drobne przyjemności dla ciała i ducha. Według badań polskich antropologów, ważnym czynnikiem składającym się na długość życia, jest miejsce zamieszkania. Kobietom służy mieszkanie na wsi. Żyją przeciętnie o 2 miesiące dłużej, niż kobiety mieszkające w mieście. Różnica może niewielka, ciekawym faktem jest natomiast zupełnie odwrotna sytuacja w przypadku mężczyzn. Panowie w Polsce żyją średnio o rok dłużej, niż Polacy mieszkający na wsi.

Wspólne życie

Nie od dziś wiadomo, że szczęśliwe pożycie małżeńskie wpływa na długość i jakość życia. I odwrotnie – problemy małżeńskie lub brak partnera – znacznie skracają życie. Podobnie jest z rozwodnikami i singlami. Szanse na przedłużenie życia mają wtedy, gdy uda się im stworzyć nowy, satysfakcjonujący związek. Na ryzyko przedwczesnej śmierci narażeni są również szczęśliwi małżonkowie, którzy doświadczyli śmierci ukochanego partnera. Ta stresogenna sytuacja może znacznie zwiększyć ryzyko ich śmierci.

Wystarczy przestrzegać kilku powyższych zasad, a równanie na długie życie staje się bardzo proste.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
panoramic_art_366x96.jpg
Wyszukaj artykuł