Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Osteoporoza i Ja

Nie omijaj tego artykułu tylko dlatego, że nie jesteś kobietą.

Owszem, statystyki wskazują, iż to właśnie kobiety mają największy problem z osłabieniem kości. Jednak do grupy chorych wlicza się także mężczyzn w każdym wieku.

Do czynników podwyższających ryzyko zachorowania zalicza się oczywiście zaawansowany wiek, ale to nie wszystko. W drugiej kolejności narażeni są ludzie z uwarunkowaniami genetycznymi, o szczupłej budowie ciała, pijący alkohol i palący papierosy. Młode osoby zapadają na osteoporozę po długotrwałym unieruchomieniu, np. po złamaniu nogi. Przy okazji i nasz klimat sprzyja osteoporozie. Brak kontaktu ze słońcem, które pobudza produkcję witaminy D, odpowiedzialnej za witalność kości zwiększa ryzyko osłabienia kośćca. Warto wiedzieć, że przyjmowanie leków nasennych, hormonów tarczycy, kortykosterydów, heparyny, fenytoiny i barbituranu, również wyniszcza kości.

Na kondycję szkieletu ma wpływ również dieta. Jeśli jest uboga w białko lub wapń trzeba być czujnym. Nie należy ulegać złudzeniu, że picie mleka zagęszcza strukturę kości. Przeciwnie, mleko pite w późnym wieku nie pomaga. Jeśli nie wypiliśmy swojej dawki mlecznego wapnia w dzieciństwie, w późniejszym okresie życia już go nie nadrobimy. Ma to związek z tym, że z czasem wątroba człowieka przestaje wytwarzać enzymy potrzebne do rozkładu cukrów mlecznych.

W pierwszym okresie osteoporoza przebiega bezobjawowo, jej rozwój trwa wiele lat. Gdy choroba przybiera bardziej zaawansowany ton można odczuć fizyczne objawy. Jako pierwsze dotkliwe objawy to ból kości długich oraz żeber i kręgosłupa. Są one przewlekłe i uciążliwe. Niestety diagnoza osteoporozy często jest opóźniona przez inne choroby, częściej kojarzone z bólem kręgosłupa. Zamiast leczyć kości, skupiamy się na wypadającym dysku i zwyrodnieniu kręgosłupa.

Osteoporoza to podstępna choroba, która atakuje metabolizm kości wyniszcza ich strukturę. Stopniowo masa kostna zanika, co osłabia strukturę kości i zwiększa podatność na złamania. Często to właśnie dopiero po złamaniu kości chorzy dowiadują się o chorobie. Do pęknięć kości dochodzi podczas banalnych uderzeń i upadków. Są też złamania samoistne. Jednak najgroźniejsze są złamania szyjki kości udowej. Cechuje je wysoka śmiertelność. W ciągu pół roku od urazu, umiera 20% osób. Równie niebezpieczne są też złamania żeber i kręgosłupa. Daleko idącą konsekwencją osteoporozy, która zniekształca sylwetkę i osłabia kręgi jest nawet utrata wzroku.

Tylko pozornie osteoporoza jest chorobą ludzi starszych. Prawda jest jednak taka, że im młodsi jesteśmy, tym ważniejsze powinno być dla nas nasze przyszłe zdrowie. Wszystko co robimy gdy jesteśmy w pełni sił jest rodzajem lokaty na przyszłość. Jeśli w dzieciństwie nie wypijemy tyle mleka by zbudować mocny szkielet, jeśli w dorosłym życiu nie będziemy unikać papierosów i złych nawyków, to z pewnością jesień naszego życia będzie krucha.

Izabela Hubala

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł