Tak dla Zdrowia logo

Aktualności

Dbajmy o proste plecy naszych dzieci!

Postawa ciała to cecha charakterystyczna każdego człowieka. Jest wypadkową warunków współczesnego życia, budowy ciała i sprawności organizmu.
 Według specjalistów zależy ona od właściwie ukształtowanego układu kostno–więzadłowego, dobrze rozwiniętego i wydolnego układu mięśniowego, a także od sprawnie działającego układu nerwowego, który wpływa na wykształcenie i rozwinięcie prawidłowej postawy.

Postawa zmienia się w ciągu całego życia. Zmiany te zależą od wieku, płci, rasy, ale także od trybu życia, rodzaju pracy i wielu innych czynników. Na postawę ciała wpływa także środowisko, w jakim żyjemy – rodzina, szkoła. Wyniesione z tego okresu przyzwyczajenia prawidłowego jej utrzymywania zmieniają się w nawyk i w przyszłości owocują lepszym zdrowiem młodego człowieka.

 

Dziś głównym mankamentem funkcjonowania dziecka jest siedzący, pozbawiony ruchu tryb życia. Na 12 – 15 godzinny dzień dziecka (zależnie od wieku), przeciętnie przypada: 4 – 7 godz. siedzenia w szkole, 2 – 4 godz. odrabiania lekcji (również najczęściej w pozycji siedzącej), 3 godz. wypoczynku (bardzo często także siedząc – czytanie, oglądanie TV, gra na komputerze), 1 godz. łącznie spożywania posiłków – także w pozycji siedzącej.

Co w takiej sytuacji mogą zrobić rodzice i nauczyciele, a więc osoby, od których najbardziej zależy tryb życia dziecka?


Pierwsze 3 – 4 lata przypadające na czas nauki w szkole podstawowej to najczęściej okres intensywnego wzrostu dziecka. Aby zachować równowagę między przyrostem kośćca, a prawidłowym rozwojem mięśni konieczne jest systematyczne ćwiczenie, wzmacnianie mięśni posturalnych i podnoszenie ogólnej wydolności fizycznej dziecka. Zaszczepienie potrzeby ruchu, czynnego wypoczynku zaprocentuje w przyszłości. Regularne stosowanie prostych ćwiczeń może uchronić dziecko przed koniecznością poddania się leczeniu w wieku dojrzałym. Dobrze dobrane krzesło i odpowiednia ławka mają ogromny wpływ na kształtowanie się prawidłowej postawy ciała.

Niestety statystyka jest alarmująca – 76 % dzieci ma wady postawy. Rodzice i nauczyciele muszą być świadomi, że jeśli dziecko ma wady postawy, to nie miną one wraz z rozwojem dziecka. Z wad postawy się nie „wyrasta”, mogą one się pogłębiać i dziecko wejdzie w dorosłe życie z ułomnościami, które mogą mu nie tylko utrudniać normalne funkcjonowanie, ale także będą miały wpływ na jego zdrowie i sprawność. Obecnie schorzenia kręgosłupa stanowią uzasadnienie dla ponad połowy wniosków o przyznanie renty, są powodem co trzeciego zwolnienia lekarskiego – to już prawdziwa epidemia!

http://www.dobrekrzeslo.pl

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł