Tak dla Zdrowia logo

Partnerzy społecznej kampanii Tak Dla Zdrowia

Socatots - Piłkarskie Maluszki

SOCATOTS Piłkarskie Maluszki to zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat z aktywnym udziałem rodzica, którego celem jest rozwój dzieci nie tylko pod kątem ogólnej sprawności fizycznej, ale również aktywności społecznej. Z Marcinem Gębickim, managerem regionalnym SOCATOTS TORUŃ rozmawiamy m.in. o potrzebie aktywności fizycznej wśród maluchów i korzyściach jakie płyną ze wspólnych zabaw rodziców z dziećmi.

- Jakie są główne założenia projektu?
Celem programu SOCATOTS jest m.in. poznanie swojego ciała, uświadomienie jak można posługiwać się 6 częściami stopy, rozpoznanie kolorów. Poza tym pozytywnie wykorzystujemy przestrzeń. Najważniejszym założeniem programu jest rozwój sprawności fizycznej pod wpływem nabycia nawyków sportowych.

- Skąd pomysł na utworzenie projektu Socatots? Do kogo jest kierowany?
SOCATOTS działa w 55 krajach na całym świecie (Indie, Wietnam, Singapur, Kanada, itp. oraz większość krajów europejskich, w tym Polska). Obecnie w Polsce SOCATOTS działa w 26 miastach i liczba miast ciągle rośnie. Założycielem jest Simon Clifford, który zafascynowany stylem gry w piłkę nożną Brazylijczyków rozpoczął współpracę z brazylijską federacją piłkarską, która trwa nieprzerwanie od 16 lat. Do kogo jest kierowany program? Najprościej można odpowiedzieć tak: do osób prowadzący aktywny tryb życia oraz do rodziców, którym zależy na rozwoju ich dzieci. - Jak ważna jest aktywność fizyczna dziecka od najmłodszych lat?
Bardzo ważna, ponieważ nabycie nawyków sportowych będzie procentowało w dorosłym życiu. Zaczynając od sprawności fizycznej, aż po lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Co jest najciekawsze to, że patrząc na przykład Roberta Kubicy, czy Justyny Kowalczyk i innych sportowców – oni zaczynali treningi od najmłodszych lat. W dorosłym życiu osiągają olbrzymie sukcesy. Jeśli dziecko w dorosłym życiu nie zostanie zawodowym sportowcem, to poprzez aktywność sportową rozwinie się w innych dyscyplinach życia, a przede wszystkim wpłynie na lepsze samopoczucie i zdrowie. Po naszych zajęcia ogólnorozwojowych można wybrać swoją dyscyplinę sportową, którą chcę się uprawiać. Przy pływaniu, tańcu, sztukach walki itp. trzeba mieć rozwiniętą koordynację ruchową – to, co staramy się rozwinąć pod wpływem naszych zajęć.

- Co dają dziecku wspólne zajęcia z rówieśnikami?
Wyróżniające w zajęciach SOCATOTS jest to, że nie ma rywalizacji i ciężkich treningów, ale za to jest świetna zabawa za pomocą różnych, kolorowych przyrządów, specjalnie zaprojektowanych dla dzieci. Dzieci lubią naśladować. Najlepiej naśladować swoich rówieśników i razem z nimi się rozwijać.

- Jak na charakter młodego człowieka wpływa przebywanie w grupie? Czy poza wyrobieniem kondycji i walorami czysto sportowymi takie zajęcia mogą wpłynąć również na charakter uczestnika programu?
W parze z rozwojem fizycznym idzie również rozwój społeczny. Nabywanie nawyków sportowych to m.in. przestrzeganie zasad, zwłaszcza gry „fair play”, systematyczność, punktualność, wytrzymałość i dążeniu do celu. To cechy bardzo ważne w funkcjonowaniu w całym życiu. Warto nabyć je już od najmłodszych lat, bo rozwijają charakter.   

- Czym różnią się zajęcia w poszczególnych grupach? Czy są dopasowane do wieku uczestnika?
Program SOCATOTS jest realizowany w poszczególnych grupach wiekowych. Podział jest od „pełzaków”, czyli 6-miesięcznych dzieci, aż po 5-latków. Dzieci „pełzające” mają zajęcia przestrzenne polegające na przeniesieniu jednego przedmiotu w inne miejsce. Ta czynność odbywa się skojarzeniowo, czyli zielony kręgiel należy położyć do zielonego kółka. Zajęcia w poszczególnych grupach wiekowych różnią się czasem, tempem i intensywnością.

- Na czym polega czynny udział rodzica w zajęciach?

Bardzo ważna rola jest rodzica, który w większości ćwiczeń asystuje. Dziecko czuje się pewniej przy rodzicu. Uświadamiamy rodzicom, że są najlepszymi, osobistymi trenerami swojego dziecka, ponieważ to oni czuwają nad prawidłowym wykonaniu ćwiczenia. Oczywiście rola rodzica najważniejsza jest w grupie najmłodszej.

- Co dzieje się, gdy dziecko kończy 5 lat? Czy pozostaje pod skrzydłami projektu?
Z doświadczenia wiem, że gdy dziecko kończy 5 lat  zaczyna rosnąć między rówieśnikami rywalizacja. Wtedy można zdecydować na dyscyplinę sportową. Naszą propozycją jest kontynuacja SOCATOTS, czyli treningi w Brazylijskiej Szkółce Piłkarskiej (Brazilian Soccer Schools), która jest oparta na metodologii Futebol de Salao polegająca na częstym kontakcie z piłką na małej przestrzeni. Ta metoda rozwija wśród dzieci technikę piłkarską i koordynację całego ciała. Staramy się poprzez różne zabawy piłkarskie rozbudzać zainteresowanie sportem i piłką nożną. Naszym celem jest doprowadzenie do takiego poziomu, aby przynajmniej jeden nasz wychowanek reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Urugwaju w 2030 roku.

Więcej informacji:
www.socatots.pl/torun

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Partnerzy
optyk21_240_160.jpg
Wyszukaj artykuł