Kolory terapeutyczne – chromoterapia, czyli terapia kolorem
Haitańska sztuka naiwna to wystawa, którą od marca można oglądać w Galerii Artus w Toruniu. Nurt wywodzi się z lat 40-60. XX wieku, kiedy to sztuki malarstwa podejmowali się obok artystów również niepiśmienni chłopi. Ten ruch w sztuce wyróżnia się stylem figuratywnym z intensywnym kolorem i mocną kreską. Wszystkie poruszane tematy są przedstawiane ze skłonnością do naiwnego realizmu. Tematyka dotyka spraw codziennych i popularnych, magicznym wyjątkiem jest inspiracja voodoo. Użyte kolory zachwycają i wibrują energią, która ma pozytywny wpływ na emocje oglądających. Obrazy są jak chromoterapia (leczenie kolorami), która przywraca i utrwala właściwe proporcje pomiędzy wszystkimi kolorami, jakie powinny znajdować się w organizmie, przywracając naturalną równowagę.
Część prac to rzeźby w metalu z recyclingu. Ta szczególna forma sztuki zrodziła się na wyspie Haiti m.in. za sprawą Georges’a Liautauda, kowala, który konstruował i naprawiał proste narzędzia z żelaza. Artyści haitańscy od pokoleń podtrzymują tradycję techniki rzeźby, która w swej prostocie zachwyca, ponieważ nie potrzebuje jakichkolwiek maszyn, a tylko i wyłącznie ludzkich rąk. Tworzenie dzieła rozpoczyna się od usunięcia dna i górnego dekla ze stalowych, poprzemysłowych beczek. Następnie wnętrze powstałego cylindra wypełnia się suszonymi liśćmi bananowca lub trzciny cukrowej, by po podpaleniu usunąć resztki farby oraz innych pozostałości. Ostudzony cylinder przecina się nacałej jego długości i wałkuje tak by blacha stała się „płótnem”. Na nim rysuje się i wycina szablon, a następnie ręcznie, narzędziami (w tym dłutem i młotkiem) wykuwa ostateczny kształt dzieła.
Autorami zgromadzonych na wystawie prac są: Fantz Pierre, Gary Richard, Hervr Montreuil, Jean Exavier, Jonas Reginald, Kendy Desir, Lionel Paul „Onel”, Nicolson Simpson, Ronald Boyer, Saint Louis, Saint Jean Saint Juste, Vixamar.
To, jakimi otaczamy się barwami, często obrazuje stan naszego zdrowia i samopoczucia, odzwierciedla osobowość, kondycję psychiczną i emocjonalną. Warto stymulować zdrowie obrazami tak barwnymi jak sztuka haitańska. Wiele klinik na świecie wykorzystuje energetyczne właściwości barw i koloroterapią wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, oddechowego, nerwobóli, migren, schorzeń kręgosłupa i nerek, dolegliwości kobiecych, nerwicy i depresji psychicznej. Obrazy doskonale spełniają swoją rolę terapeutyczną zarówno w salonie, jak i w poczekalni i są do kupienia – zarówno w Galerii Dworu Artusa, jak i poprzez kontakt z właścicielami: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .