Tak dla Zdrowia logo

Partnerzy społecznej kampanii Tak Dla Zdrowia

Grosicki, Pazdan i Kapustka będą zachęcać dzieci do ruchu razem z Kubusiem!

Michał Pazdan, Bartosz Kapustka i Kamil Grosicki, zostali ambasadorami nowej kampanii „Rusz się z Kubusiem!”, której inicjatorem jest marka Kubuś. Piłkarze będą również obecni na etykietach nowego produktu – Kubuś Waterrr Sport.

Kamil Grosicki, Michał Pazdan i Bartosz Kapustka to czołowi polscy piłkarze, którzy nie tylko prezentują najwyższy poziom sportowy, ale również są idolami dzieci i potrafią skutecznie zachęcać najmłodszych do aktywności fizycznej. Ruch to nieodłączny i niezwykle ważny element dzieciństwa, dlatego dzieci już od najmłodszych lat powinny wyrabiać nawyki aktywnego spędzania czasu.

Jestem nie tylko piłkarzem, ale przede wszystkim ojcem i zdaję sobie sprawę jak istotne jest, by już od najmłodszych lat zachęcać dzieci do uprawiania sportu i ruchu. Jakie to ważne, by pokazywać im, że aktywność fizyczna to świetna zabawa, a rodzicom, że to idealny sposób na spędzenie czasu z pociechami – przekonuje Kamil Grosicki, ambasador akcji „Rusz się z Kubusiem!”.

W ramach współpracy wizerunek piłkarzy będzie obecny na etykiecie nowego produktu Kubuś Waterrr Sport. To unikalna woda smakowa, przygotowana z myślą o potrzebach i zainteresowaniach najmłodszych konsumentów, która idealnie sprawdzi się na treningu, czy podczas zabaw na podwórku. Dostępny w trzech wariantach: Citrus-mix, Jagoda i Malina-Granat, został wzbogacony cennymi witaminami B6 i B12, które są ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety i pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i nerwowego.

Pamiętam z dzieciństwa, że nikt lepiej nie zmotywuje do ruchu niż ulubiony piłkarz, czy sportowiec. Z perspektywy rodzica widzę jak ważne jest zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wśród dzieci, ponieważ sport ma niestety w dzisiejszych czasach dużą konkurencję w postaci komputerów, gier i Internetu. Jako ojciec czuję, że musimy zrobić wszystko, by znów zapanowała moda na ruch i zabawę z rówieśnikami – mówi Michał Pazdan, ambasador akcji „Rusz się z Kubusiem”.

Marka Kubuś od lat zachęca dzieci  do aktywności fizycznej  m.in. poprzez cykl biegów „Waterrr Run”, akcję „PO PIERWSZE WF” i obecność zimą na polskich stokach narciarskich. W ramach akcji „Rusz się z Kubusiem!” zaplanowano szereg eventów i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami do wygrania, w tym cykl imprez biegowych dla dzieci – „Waterrr Run”.  Dokładny harmonogram działań poznamy wkrótce.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk

 

 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł