Sportowcy pobiegną z dziećmi dla promocji aktywności fizycznej
Kubuś Waterrr Run, cykl imprezy biegowych dla dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych, odwiedzi w czerwcu i we wrześniu sześć polskich miast. Do uczniów dołączą gwiazdy sportu, w tym m.in. Monika Pyrek-Rokita, Marek Kolbowicz czy Artur Partyka.
Pierwszym przystankiem na trasie siódmej już edycji będzie (6 czerwca) Szczecin. Jeszcze przed wakacjami Waterrr Run zawita do Warszawy, Krakowa i Bielska-Białej, a we wrześniu do aktywnej zabawy zostaną zaproszeni uczniowie z Łodzi i Bydgoszczy. Organizatorzy przewidują, że w każdym mieście pobiegnie blisko tysiąc dzieci.
- Ideą akcji jest przekazywanie dzieciom zdrowych nawyków od najmłodszych lat - mówi Paweł Januszewski, były mistrz Europy w biegu na 400 metrów przez płotki i współorganizator cyklu. - Łączymy zabawę z rywalizacją lekkoatletyczną i pokazujemy jak czerpać przyjemność z aktywności fizycznej. Bardziej od wyniku liczy się sama radość z uczestnictwa. Aktywne dziecko to najczęściej zdrowsze i szczęśliwsze dziecko, które z optymizmem patrzy w przyszłość.
O tym, że odpowiednia dawka aktywności fizycznej jest najmłodszym niezbędna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dzieci aktywne fizycznie na ogół nie mają problemów z prawidłowym rozwojem oraz postawą ciała. Nikt nie zachęci młodego człowieka do ruchu skuteczniej niż zdobywcy medali na największych sportowych imprezach. To właśnie dlatego razem z uczennicami i uczniami biegać będą byli i obecni sportowcy. W wydarzeniach w poszczególnych miastach wezmą udział m.in.: Monika Pyrek-Rokita, Marek Kolbowicz, Krzysztof Kosedowski, Paweł Korzeniowski, Paweł Januszewski, Sebastian Chmara, Maciej Żurawski, Michał Kościuszko, Marcin Nowak, Paweł Wojciechowski, Paweł Czapiewski i Artur Partyka.
Każdy Waterrr Run zaczyna się od biegu integracyjnego, w którym biorą udział uczniowie, nauczyciele i zaproszeni sportowcy. To wyścig na dystansie kilometra, w którym nie mierzy się czasu i każdy uczestnik jest zwycięzcą. W dalszej części imprezy rozgrywane są sprint i bieg przez płotki na 33 m oraz biegi indywidualne i sztafetowe na 200 m. Przerwy w sportowych zmaganiach wypełnione są pokazami artystycznymi.
Młodzi sportowcy wrócą do domów nie tylko z masą pozytywnych wspomnień, ale też z nagrodami, m.in. pamiątkowym medalem i koszulką. Spragnieni biegacze będą mogli wypróbować nową, wzbogaconą witaminami wodę smakową Kubuś Waterrr Sport, która została przygotowana z myślą o potrzebach najmłodszych konsumentów i idealnie sprawdza się na treningu czy podczas aktywnej zabawy.
Organizatorem istniejącego od 2011 roku cyklu jest Fundacja Wychowanie przez Sport, a głównym sponsorem - marka Kubuś. Do tej pory we wszystkich zorganizowanych biegach bawiło się już ponad 50 tysięcy dzieci. Cykl jest częścią kampanii „Rusz się z Kubusiem!”, w ramach której lider w kategorii soków i napojów dla dzieci oraz musów i wody smakowej wraz z ambasadorami Kamilem Grosickim, Michałem Pazdanem oraz Bartoszem Kapustką promuje aktywność fizyczną wśród dzieci.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach są dostępne na stronie internetowej www.sportgeneracja.pl.
Harmonogram biegów Waterrr Run 2017:
· 6 czerwca - Szczecin, Miejski Stadion Lekkoatletyczny im. Wiesława Maniaka, ul. Litewska 20.
· 8 czerwca - Warszawa, stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34.
· 20 czerwca - Kraków, stadion lekkoatletyczny MOS Wschód, os. Zgody 13a.
· 22 czerwca - Bielsko-Biała, stadion lekkoatletyczny „Sprint” w Wapienicy, ul. Jaworzańska 120.
· 12 września - Łódź, stadion AZS Łódź, ul. Lumumby 22/26.
· 19 września - Bydgoszcz, stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163.
Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk