Niezbędnik wakacyjnej apteczki – nawilżające krople do oczu
Wakacje to czas, na który czekamy cały rok! Co zrobić, aby swobodnie cieszyć się wypoczynkiem? Pakując walizkę, nie można zapomnieć o wakacyjnej apteczce. W środku - oprócz kremów z filtrami chroniących skórę, bandażu, plastrów i stosownych leków - powinien znaleźć się preparat, który zadba o odpowiednie nawilżenie naszych oczu, które latem są szczególnie narażone na wysuszenie.
Paradoksalnie, wiele czynników sprawiających nam przyjemność na wakacjach, nie sprzyja naszym oczom. Wysoka temperatura, wiatr, klimatyzowane pomieszczenia i suche powietrze pozbawiają nasze oczy naturalnego nawilżenia. Piaszczyste plaże, kąpiele w chlorowanej wodzie w basenie lub w pełnej soli wodzie morskiej, także wpływają na stan ich podrażnienia. W efekcie możesz zacząć odczuwać ból, dyskomfort, pieczenie, szczypanie oczu, zamglone lub nieprawidłowe widzenie.
Skuteczne nawilżenie powierzchni oczu!
Hialeye Free 0,2% to nawilżające krople do oczu bez konserwantów. Dzięki właściwościom nawilżającym
i ochronnym hialuronianu sodu, Hialeye Free 0,2% chroni, nawilża i powleka powierzchnię oka - w ten sposób przynosi długotrwałą ulgę oczom wysuszonym w wyniku:
- używania soczewek kontaktowych,
- urazów rogówki, erozji, chirurgii rogówki,
- pracy przy ekranie komputera, długiej jazdy samochodem, lotów długodystansowych,
- pływania w chlorowanej wodzie,
- ·zaburzeń hormonalnych, menopauzy,
- zapalenia rogówki i spojówki (zespół Sjögrena).
Krople nawilżające Hialeye Free 0,2% zawierają hialuronian sodu 0,2%, dzięki czemu chronią, nawilżają i powlekają powierzchnię oka, przynosząc długotrwałą ulgę wysuszonym oczom.
Hialeye Free 0,2% to wyrób medyczny, który posiada przezroczystą, wygodną i miękką buteleczkę o pojemności 10 ml, zastosowanie unikalnego systemu aplikacji OSD® zapewnia sterylność roztworu oraz precyzyjną aplikację kropli.
Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka
Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk