Personalizowana medycyna nuklearna – coraz bardziej potrzebna pacjentom
Diagnostyka i terapia radioizotopowa w onkologii, kardiologii i endokrynologii w dobie medycyny personalizowanej będzie tematem przewodnim XVI naukowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. W dniach 23-26 maja 2018 roku w Szczecinie specjaliści różnych dziedzin podyskutują
o przyszłości medycyny nuklearnej w badaniu i leczeniu coraz powszechniejszych schorzeń cywilizacyjnych
Informacja prasowa
Wyzwanie: choroby serca, rak, zaburzenia hormonalne
– Schorzenia układu sercowo-naczyniowego, choroby onkologiczne a także zaburzenia i schorzenia endokrynologiczne należą do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Zapadalność na nie rośnie. Jest to związane między innymi ze starzeniem się społeczeństwa, powszechnym niezdrowym, siedzącym trybem życia, niewłaściwym odżywianiem i stresem. Diagnostyka i terapia chorób cywilizacyjnych jest prawdziwym wyzwaniem dla klinicystów, naukowców, interesariuszy systemu ochrony zdrowia, płatnika. Jak zapewnić wszystkim potrzebującym pacjentom dostęp do nowoczesnych, skutecznych i bezpiecznych metod diagnostyki i leczenia procedurami medycyny nuklearnej, czyli z wykorzystaniem preparatów radioizotopowych? Jakie to metody, jak je wdrażać i stosować w dobie medycyny personalizowanej? Lekarze klinicyści, przedstawiciele personelu medycznego oraz interesariusze systemu ochrony zdrowia podyskutują
o tym podczas XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, który odbędzie się w dniach 23-26 maja w Szczecinie – mówi prof. Leszek Królicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, konsultant krajowy w tej dziedzinie medycyny, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji.
Rozwiązanie: personalizowana medycyna nuklearna
W ramach XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej zostaną zaprezentowane osiągnięcia kliniczne i doniesienia naukowe w zakresie diagnostyki i terapii radioizotopowej w dobie medycyny personalizowanej. W programie konferencji znalazły się zagadnienia z zakresu medycyny nuklearnej
oraz dziedzin pokrewnych. Zaplanowano prezentacje, panele dyskusyjne oraz praktyczne sesje szkoleniowo-warsztatowe z obszaru medycyny nuklearnej.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Zjazdu jest medycyna personalizowana, ukierunkowana na podanie właściwego leku właściwemu pacjentowi w odpowiednim czasie. – Medycyna personalizowana to nie tylko coraz bardziej zauważalny trend, ale coraz częściej teraźniejszość w zakresie diagnostyki i terapii najczęściej występujących chorób, takich jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, choroby onkologiczne
i endokrynologiczne. Metody diagnostyczne i terapeutyczne z palety medycyny nuklearnej są skuteczne, bezpieczne i coraz częściej najbardziej komfortowe dla pacjenta – w porównaniu z innymi, bardziej inwazyjnymi technikami alternatywnymi. – mówi prof. Bożena Birkenfeld, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.
Nuclear precision medicine w praktyce klinicznej
– Medycyna precyzyjna (precision medicine), w kontekście personalizowanej medycyny nuklearnej to precyzyjne dobranie zarówno odpowiedniego preparatu radiofarmaceutycznego, jak i jego dawkowania do potrzeb indywidualnego pacjenta. Uczestnicy Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej zaprezentują swoje osiągnięcia i najnowsze doniesienia naukowe w tym zakresie. Precyzyjna medycyna nuklearna to dziedzina prężnie się rozwijająca. Teranostyka, dozymetria to już nie zadziwiające nowinki teoretyczne – to techniki pozwalające nam, klinicystom, tu i teraz dobierać precyzyjne dawki preparatów radioizotopowych do potrzeb konkretnych pacjentów i indywidualnych wskazań medycznych - mówi
prof. Leszek Królicki. – Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej to wyjątkowa okazja, by wysłuchać wykładów wybitnych ekspertów z kraju i z zagranicy, którzy podzielą się z uczestnikami ważnymi doniesieniami ze swoich ośrodków w tym zakresie. Warto czerpać ze światowych doświadczeń ośrodków referencyjnych, choć i nasze polskie środowisko medyków nuklearnych ma w tej dziedzinie niemałe zasługi. Cieszy, że możemy wspólnie wymienić się doświadczeniami i wzajemnie inspirować – dodaje prof. Leszek Królicki.
Jutro medycyny nuklearnej
Podczas XVI naukowego Zjazdu eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej podyskutują
o przyszłości tej dziedziny medycyny. – Medycyna nuklearna to dziedzina o ogromnym potencjale – zarówno w zakresie rosnących potrzeb społecznych w kontekście procedur z zakresu diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych, jak i ogromnej dynamiki rozwoju naukowego. Coraz dokładniejsze obrazowanie nuklearne, najnowsze możliwości precyzyjnego badania funkcji narządów i tkanek, rosnące bezpieczeństwo, skuteczność i komfort zabiegów dla pacjentów sprawiają, że wspólna dyskusja ekspertów różnych dziedzin jest coraz bardziej złożona. Wyzwaniem w kontekście procedur z zakresu medycyny nuklearnej jest zapewnienie dostępu do nich wszystkim potrzebującym radioizotopowej diagnostyki i terapii w odniesieniu do – zawsze przecież ograniczonych – środków w ramach budżetu ochrony zdrowia. Warto dyskutować nad optymalnym finansowaniem medycyny nuklearnej, regulacjach formalno-prawnych, działaniach edukacyjnych
i świadomościowych, kierowanych do lekarzy i pacjentów. Jako środowisko medyków nuklearnych jesteśmy przekonani, że współpraca interdyscyplinarna pomiędzy różnymi dziedzinami medycyny oraz stała współpraca i dialog z interesariuszami w znaczący sposób przełożą się na zapewnienie lepszej opieki medycznej nad polskimi pacjentami. Medycyna nuklearna ma dla nich dobre i skuteczne rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne, bez wątpienia warto więc w nią inwestować – podsumowuje prof. Leszek Królicki.
Źródło :CluePR
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk