Tak dla Zdrowia logo

Partnerzy społecznej kampanii Tak Dla Zdrowia

Fundacja Onkologiczna Alivia proponuje resortowi zdrowia walkę z „medycyną alternatywną”

Fundacja Alivia wystąpiła do wiceministra zdrowia prof. Marcina Czecha 
z prośbą o zlecenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji analizy dowodów naukowych dla skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tzw. „medycyny alternatywnej”. Chcemy, aby instytucje publiczne przygotowały analizy, dzięki którym będziemy mogli walczyć z plagą, która kosztuje życie i zdrowie pacjentów
mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji – to zjawisko to dużo więcej niż ruchy antyszczepionkowe. Epidemia dosięgnęła chorych na raka, dla których błędna decyzja odnośnie sposobu leczenia prawie zawsze kończy się tragicznie.



Informacja prasowa


9. maja 2016 r. Rada Przejrzystości pracująca przy AOTMiT wydała stanowisko
w sprawie stanu wiedzy o zasadności stosowania wlewów dożylnych z witaminy C jako terapii przeciwnowotworowej. W dokumencie możemy przeczytać,
że dotychczas nie opublikowano wyników badań naukowych, które dowodziłyby skuteczności i bezpieczeństwa tej technologii. Wlewy dożylne z witaminy C to jedna z najbardziej popularnych metod niekonwencjonalnych, które czasami są zalecane nawet przez niektórych lekarzy. Nie ma tygodnia, abyśmy nie prowadzili rozmów
z pacjentami oraz ich rodzinami na temat wlewów dożylnych, stosowania amigdaliny oraz innych metod, dla których brakuje dowodów skuteczności oraz bezpieczeństwa. Czasami nawet spotykamy się z sytuacją, w której to lekarze namawiają pacjentów na stosowanie takich technologii, co jest problemem również dla nas. To poważny i narastający problem
mówi Jadwiga Chojecka, która odpowiada na pytania pacjentów kontaktujących się z Fundacją, i dodaje – trudno przekonywać o braku dowodów naukowych, dlatego wiarygodne dokumenty instytucji publicznych, takie jak te publikowane w USA, byłyby bardzo przydatne. Fundacja Alivia każdego roku udziela kilku tysięcy porad telefonicznych lub mailowych osobom kontaktującym się z organizacją.

 

Alivia liczy, że resort zdrowia w szczególności pochyli się nad metodami wskazanymi przez Polską Ligę Walki z Rakiem w ramach projektu „Rak niekonwencjonalnie”. Znajdują się tam pełne informacje dotyczące charakterystyki oraz skuteczności kilkudziesięciu terapii alternatywnych. Jej twórcy uznali, że najlepszym źródłem wiedzy w tej dziedzinie są źródła National Cancer Institute, amerykańskiej agendy rządowej, uznawanej przez obywateli oraz lekarzy za niezwykle wiarygodne źródło informacji. Dotychczas instytucje publiczne w Polsce nie podjęły podobnego projektu. Fundacja Onkologiczna Alivia liczy na zmianę tej sytuacji, dzięki czemu uda się uniknąć niepotrzebnych śmierci pacjentów.


Źródło ALIVIA - FUNDACJA ONKOLOGICZNA

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku
Reklama
Partnerzy
logo_baron_366x100.jpg
Wyszukaj artykuł