Dawid Woliński projektuje dla Poland Business Run – ruszyła akcja “Pomagam Bardziej”
Dawid Woliński, polski projektant i stylista, juror programu Top Model, podjął się wyjątkowego wyzwania – zaprojektował koszulkę dla charytatywnego biegu biznesowego Poland Business Run. Żółta Koszulka Lidera to nagroda dla drużyny biegowej, która zbierze największą kwotę w ramach akcji “Pomagam Bardziej”. Pieniądze zostaną wykorzystane na pomoc niepełnosprawnym ruchowo beneficjentom biegu. W poprzednich latach w inicjatywę zaangażowany był Łukasz Jemioł czy duet Paprocki & Brzozowski. Pierwsze koszulki autorstwa Wolińskiego zostaną rozdane już w lipcu.
Informacja prasowa
Akcja „Pomagam Bardziej” co roku towarzyszy inicjatywie Poland Business Run. Jest to projekt dla drużyn biegowych, a także dla wszystkich osób, które chcą pomóc podopiecznym Fundacji, a z różnych powodów nie mogą wziąć udziału w biegu. Żółta koszulka, projektowana co roku przez innego projektanta, trafia do zespołu, który zbierze na swoje konto największą kwotę. Zgromadzone środki pomogą w sfinansowaniu nowoczesnych protez, rehabilitacji i wsparcia psychologicznego dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
W tym roku za projekt Żółtej Koszulki Lidera odpowiada Dawid Woliński, projektant, którego kreacje noszą polskie osobowości sceny, ekranu i estrady, a także zagraniczne celebrytki, takie jak Paris Hilton. Projekt powstał dzięki kooperacji jurora Top Model z tatuażystami z Londynu.
– Z owocnej współpracy z londyńskim studiem tatuażu Ushuaia Tattoo powstała tegoroczna Żółta Koszulka Lidera Fundacji Poland Business Run. Inspiracją stały się najwaleczniejsze zwierzęta, które reprezentują siłę, odwagę i determinację, czyli cechy każdego zwycięzcy. Te cechy spotykamy również w ludziach, którzy przezwyciężają własne słabości oraz wykazują chęć pomocy innym. Gorąco zachęcam do udziału w akcji Poland Business Run oraz towarzyszącym jej działaniom – mówi Dawid Woliński.
Choć pomysł na Żółtą Koszulkę Lidera organizatorzy charytatywnego biegu zaczerpnęli z wyścigu kolarskiego Tour de France, w tym przypadku nie jest istotna sama konkurencja, lecz realna pomoc potrzebującym. Każdy może wpłacić choćby symboliczną kwotę i tym samym wesprzeć osoby niepełnosprawne ruchowo.
– By przyłączyć się do zbiórki w ramach “Pomagam Bardziej”, wystarczy wejść na stronę polandbusinessrun.pl, wybrać miasto, a następnie drużynę, za pośrednictwem której chcemy dokonać wpłaty. Reprezentacja, która zachęci swoich znajomych z pracy, rodzinę i przyjaciół do wpłacania środków na swoje konto i zbierze najwięcej funduszy, otrzyma zaprojektowaną specjalnie na tę okazję Żółtą Koszulkę Lidera. Wszystkie zebrane pieniądze trafią do osób po amputacjach – tłumaczy Marta Hernik, Global Project Manager Poland Business Run.
Koszulki projektu Dawida Wolińskiego Fundacja Poland Business Run rozda trzykrotnie. Kwoty na kontach drużyn w każdym mieście zostaną podliczone 30 czerwca i 31 lipca, a następnie podczas finału akcji w dniu biegu, 2 września o godzinie 12.00. Wtedy blokowana jest możliwość wpłat, a organizatorzy lokalni sprawdzają wpłacone kwoty i ogłaszają, kto wygrywa ostatnią turę “Pomagam Bardziej”. Zwycięska drużyna odbiera Żółtą Koszulkę Lidera na scenie.
Wpłaty w ramach akcji “Pomagam Bardziej” można dokonać za pośrednictwem strony internetowej: https://polandbusinessrun.pl/pl/pbr. Jednocześnie trwa rejestracja do charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Na 5-osobowe drużyny biegaczy wciąż czekają miejsca w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie.
Źródło Poland Business
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk