Wzrok dziecka w pierwszych 6 latach życia
W pierwszych 6 latach życia następuje stopniowy rozwój oka i wszystkich funkcji wzrokowych ( w tym koordynacji pracy oka z funkcją mózgu).
● Zaraz po urodzeniu noworodek posiada ograniczona zdolność widzenia. Ostrość i kontrast widzenia oraz zdolność rozróżniania kolorów są jeszcze słabo wykształcone. Dziecko reaguje na źródła światła i potrafi wzrokiem śledzić obiekty w linii poziomej.
● Pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia niemowlęta uczą się skupiać zwrok na przedmiotach. Zaczynają rozróżnia ć kolory, a zasięg widzenia wynosi około 30 cm. W tym wieku dzieci często reagują niepokojem na silne światło.
● Od 4 miesiąca życia niemowlę potrafi wodzić wzrokiem za gwałtownymi, szybkimi ruchami (np. obecnej w pokoju mamy). Jednocześnie dziecko zaczyna dostrzegać odległe przedmioty, choć jego zainteresowanie w dalszym ciągu skupia się głównie na sobie i swoim bezpośrednim otoczeniu. Do 6 miesiąca życia wykształca się prawidłowa konwergencja oczu.
● W wieku 12 miesięcy niemowlęta osiągają około 60% maksymalnej ostrości widzenia. Widzą już obiekty znajdujące się w pewnym oddaleniu, rozróżniają szczegóły oraz mocne, nasycone barwy. Potrafią śledzić szybkie ruchy.
● Półtoraroczne dzieci posiadają już całkowicie rozwinięte „dorosłe” funkcje wzrokowe, choć ostrość wiedzenia w dalszym ciągu nie jest idealna. Problemów przysparza im jeszcze rozróżnianie jasnym, mało intensywnych barw.
● Pomiędzy 3 a 6 rokiem życia dzieci osiągają pełną zdolność widzenia.
Obserwuj oczy dziecka!
1 – 2 miesiące Sprawdź, czy dziecko nie zezuje!
3 miesiąc Specjaliści zalecają profilaktyczne badanie wzroku niemowląt w trzecim miesiącu życia
6 – 24 miesięcy W tym wieku zez powinien już niepokoić!
6 – 18 lat Ryzyko krótkowzroczności!
Prawidłowy wzrok to prawidłowy rozwój twojego dziecka! Za pomocą zmysłu wzroku dziecko zdobywa aż 90% wiedzy gromadzonej o świecie.
Część wcześnie wykrytych wad wzroku można łatwo skorygować!
Zez
rozbieżny lub zbieżny obojga oczu
Przed 3 miesiącem życia: jeśli dziecko zezuje tylko od czasu do czasu, nie ma się czego obawiać! Mięśnie muszą nauczyć się koordynacji.
Po 3 miesiącu: Skontaktuj się z okulistą!
Amblyopia
Osłabienie zdolności widzenia w jednym oku (tzw. „leniwe oko”) - bywa wynikiem zeza lub różnych dla każdego oka wad refrakcyjnych. Dziecko wydaje się widzieć dobrze, ale w rzeczywistości wykorzystuje tylko jedno oko. Wadę tę często trudno wykryć.
Wykryta przed 6 miesiącem życia: można ją łatwo skorygować, leczenie zwykle kończy się powodzeniem.
U dzieci rocznych i starszych korekcja wady trwa dłużej, a szanse powodzenia są o połowę mniejsze.
Najczęstsze wady wzroku
Nadwzroczność
Dziecko dobrze widzi na odległość, ale ma problemy z widzeniem bliży. Objawy: bóle głowy, zaczerwienienie oczu, nadmierne zmęczenie lub nadmierna ruchliwość. Unika zajęć wymagających widzenia z bliska. Niechętnie czyta, pisze, rysuje.
Krótkowzroczność
Dziecko ma problemy z widzeniem dali: narzeka, że niewyraźnie widzi ekran telewizora, szkolną tablicę czy piłkę w trakcie zabawy. Preferuje zajęcia, w których widzi przedmioty z bliska. Pisze „z nosem w zeszycie”.
Astygmatyzm
Obraz jest zniekształcony, dziecko nie widzi dobrze wyraźnie kontrastu pomiędzy liniami poziomymi, pionowymi i ukośnymi.
Dobre nawyki:
● Zachowaj właściwą odległość od ekranu telewizora (co najmniej 3 metry) i monitora (co najmniej 40 cm)!
● Zadbaj o właściwe oświetlenie i postawę ciała podczas pisania i czytania! Właściwe oświetlenie oznacza 2 różne źródła światła.
● Czytaj w wygodnej pozycji! Czytając, dziecko powinno trzymać książkę w odległości równej długości przedramienia.
DBAJ O OCZY!
Słońce = Zagrożenie!
Oczy dzieci są bardziej narażone na działanie promieniowania: chroń wzrok dziecka od najmłodszych lat!
Oczy dziecka są bardzo wrażliwe na światło i nie potrafią się przed nim bronić (szersze źrenice, mniej pigmentu w tkankach). Soczewka oka stwarza barierę przed promieniowaniem UV dopiero około 10 -12 roku życia. U młodszych dzieci do siatkówki dociera aż 75% szkodliwego promieniowania UV (w porównaniu z 10% u osób 25 – letnich). Uszkodzenia oczu spowodowane ekspozycją na światło kumulują się od wczesnego dzieciństwa.
Uwaga!
Ochrona przed oślepiającym słońcem nie jest równoznaczna z ochroną przed promieniowaniem UV i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie wszystkie przyciemnione soczewki chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, ochronę taką zapewniać mogą natomiast niektóre soczewki bezbarwne.
Dobre nawyki:
● Niemowlęta i małe dzieci powinny nosić nakrycia głowy chroniące oczy przed światłem. Należy unikać bezpośredniej ekspozycji oczu na światło słoneczne.
● Dzieci powinny systematycznie zakładać okulary przeciwsłoneczne (na plaży, podczas uprawiania sportów wodnych, zabaw na świeżym powietrzu czy wędrówek po górach).
● Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych lub szkieł korekcyjnych (bezbarwnych, barwionych lub fotochromowych, zawsze z powłoką antyrefleksyjną) należy upewnić się, że soczewki zapewnią całkowitą ochronę przed promieniowaniem UV (zakres długości fal poniżej 38 nm).
Okulary dziecięce:
dla wszystkich grup wiekowych!!
Oprawki okularowe dla dzieci konstruowane są z myślą o ich budowie morfologicznej (miękka chrząstka nosa, okrągłe, pyzate policzki, delikatne uszy, wrażliwa skóra). Kiedy dziecko spogląda nieruchomo w górę, oprawka powinna idealnie zakrywać górną część oka. Zaleca się solidne i bezpieczne oprawki plastikowe. Producenci takich oprawek biorą pod uwagę „ciężkie życie”, jakie może je czekać na noskach swoich ruchliwych właścicieli. Zaleca się wybór oprawek z elastycznymi zawiasami, które gwarantują większą odporność na uszkodzenia.
Dobre nawyki:
● Zawsze trzymaj okulary w etui!
● Zawsze kładź okulary szkłami do góry!
● Czyste soczewki to gwarancja dobrego widzenia. Myj je co najmniej raz dziennie ciepłą wodą i mydłem lub przecieraj przeznaczoną do tego celu szmatką.
● Twoje okulary nie układają się prawidłowo na nosie, zjeżdżają albo ocierają za uszami? Czas na regulację! Systematyczne wizyty u potyka skutecznie uchronią cie przed podobnymi problemami.