Zdrowa Klasa – program badań przesiewowych
Program przesiewowych badań wzroku i postawy Fundacja tak dla zdrowia prowadzi od września 2009 roku. W tym czasie odwiedziła 22 szkoły podstawowe w różnych regionach Polski, badając wzrok ponad 1240 drugoklasistom.
Programem Zdrowa Klasa objęte są dzieci w wieku 8 lat, gdyż jest to I okres krytyczny i wymaga troskliwej troski i obserwacji rozwoju dziecka. Początek nauki w szkole to zmiana swobodnego tzw. „przedszkolnego” trybu życia, na bardziej narzucony, wymagający kilkugodzinnego przebywania w wymuszonej pozycji. Stwarza to zagrożenie dla prawidłowego rozwoju postaw ciała, a rozpoczęcie edukacji szkolnej powoduje zwykle ujawnienie lub pogłębienie wad postawy i wzroku. Fundacja stara się zapobiec takiej sytuacji.
Badanie wzroku wykonywane jest nieinwazyjnym urządzeniem do badań przesiewowych wzroku Visiotest φ, dzięki współpracy z firmą Essilor – światowym liderem w produkcji soczewek okularowych - partnerem Zdrowej Klasy. Przeprowadza je wyszkolona w tym celu przez firmę Essilor osoba z Fundacji tak dla zdrowia. Na czas badań szkoły udostępniają gabinet pielęgniarski, w którym każde dziecko badane jest pojedynczo. Po opracowaniu wyników, wspólnie z dyrekcją szkoły, ustalany jest termin spotkania z rodzicami, na którym otrzymują oni wyniki badań swoich pociech. Ogólne wyniki przedstawiane są na prezentacji, formularze badań dziecka trafiają bezpośrednio do rodziców. Na wyniku badania wypisane są dalsze zalecenia: jeśli dziecko jest zdrowe, nie otrzymuje zaleceń, jeśli stwierdzono jakieś odchylenia – zalecamy niezwłocznie wizytę u okulisty w celu dobrania soczewek korekcyjnych, jeśli widzi nieznacznie poniżej normy – badanie kontrolne za rok. Nieznaczne odchylenie od normy (ostrość widzenia na poziomie linii 8/10) nie jest jeszcze sytuacją niepokojącą, ale dopilnowanie, by wykonać badanie kontrolne, leży w gestii rodziców. Chodzi przecież o to, by zapobiegać rozwojowi wady. Edukujemy rodziców i przede wszystkim uświadamiamy im, że zdrowie dzieci zależy tylko od nich. Nadal prowadzona jest współpraca z partnerskimi zakładami optycznymi, dzięki którym nie tylko zapewniamy diagnozę, ale również dalsze leczenie oraz możliwość skorzystania z rabatów na okulary czy usługi.
Wyniki ogólne (lata 2009-2011, ilość przebadanych 1240):
- dzieci zdrowe, bez zaleceń – 688 (55,48%)
- dzieci skierowane do okulisty – 338 (27,25%)
- dzieci skierowane do kontroli za rok – 131 (10,56%)
- dzieci noszące okulary, widzące w nich dobrze – 33 (2,66%)
- dzieci noszące okulary, widzące w nich poniżej normy – 50 (4,03%)
Wyniki z 2011r. (ilość przebadanych dzieci w roku szkolnym 2010/2011r. - 677, 12 szkół):
- dzieci zdrowe, bez zaleceń – 427 (63%)
- dzieci skierowane do okulisty – 103 (15,2%)
- dzieci skierowane do kontroli za rok – 100 (15%)
- dzieci noszące okulary, widzące w nich dobrze – 16 (2,3%)
- dzieci noszące okulary, widzące w nich poniżej normy – 26 (3,8%)
- dzieci noszące okulary, brak okularów w dniu badania – 5 (0,74%)
Wyniki szczegółowe (3 szkoły) – przebadanych - 177
W ramach kampanii tak dla zdrowia prowadzone są również bezpłatne przesiewowe badania wzroku wśród pacjentów aptek połączone z akcją informacyjno-edukacyjną. W okresie wakacyjnym, ze względu na szczególne zainteresowanie, zwiększyliśmy liczbę takich badań.