Tak dla Zdrowia logo

Przyłącz się do kampanii!

Słowna potyczka czyli jak uchronić dziecko przed jąkaniem

Drogi Rodzicu! Jeśli mowa twojego dziecka jest dopiero się kształtuje, szybka reakcja na początki jąkania się zwiększy szanse na całkowite wyeliminowanie tej wady.

Zmień postępowanie wobec dziecka i poproś o to wszystkie osoby dorosłe przebywające z nim. Najważniejsze jest, by nie utrwalił się wadliwy mechanizm powstawania mowy, jakim jest jąkanie. Dziecko nie zdaje sobie sprawy z pierwszych potknięć w mowie. Ty też udawaj, że nic się nie dzieje, natomiast pośrednio – działaj.

Otocz swoje dziecko większą troskliwością, staraj się z nim przebywać dłużej. W tym czasie bądź dla niego wzorem dobrej wymowy, bądź inicjatorem zabawy polegającej przede wszystkim na mówieniu.

Mów na przemian z dzieckiem nadając mowie odpowiedni rytm, a przede wszystkim spowalniając ją. Zwracaj się do niego, pochylaj się i kieruj swoją twarz na wysokość jego twarzy. Twoje dziecko ma na nowo uczyć się, jak mówimy. Odwróć uwagę dziecka od wypowiadanej przez niego kwestii, kiedy zaczyna powtarzać lub nie może wypowiedzieć jednego słowa, zmień umiejętnie temat lub poproś go o wykonanie jakiegoś zadania.

Zapewnij dziecko, że te niewielkie potknięcia w mowie, które mu się zdarzają, są zwykłą rzeczą, kiedy uczymy się mówić i naturalnie ustąpią wraz z rosnącą sprawnością wypowiadania się.

Wprowadź zwyczaj słuchania bajek oraz czytania mu książeczek przed snem. Rób to wolniej niż zwykle.

Śpiewaj piosenki razem z dzieckiem i mów wierszyki – wtedy jąkanie nie występuje.

Jeśli dziecko ma okres „dobrego mówienia” nakłaniaj je, by mówiło jak najwięcej, gdy mówi gorzej zajmij je malowaniem, układaniem klocków, czynnościami niewymagającymi mówienia.

Dziecko powinno mieć zapewniony regularny rytm dnia, w miarę możliwości trzeba je chronić przed przykrymi emocjonującymi wydarzeniami (to może być bajka zawierająca drastyczne sceny) oraz uprzedzać o mających nastąpić miłych wydarzeniach.

W okresie występowania pierwszych zaburzeń niepłynności w mowie nie powinno się zapisywać dziecka do przedszkola, wręcz przeciwnie, dobrze byłoby z nim wyjechać na wspólny odpoczynek, żeby poświęcić mu więcej czasu.

Anna Lelokas

logopeda

 
Podziel się na Facebooku
Partnerzy
sp_klanad.jpg
Wyszukaj artykuł