Tornister fajna rzecz! Tylko dlaczego jest taki ciężki?
Tornister. Przedmiot przeznaczony do noszenia rzeczy niezbędnych. Podręczniki, ćwiczenia, zeszyty, piórnik, farbki, strój na wf, butelka wody, drugie śniadanie, zabawki, termosy … cała masa rzeczy – potrzebnych i niepotrzebnych. Bardzo często jest zbyt ciężki to fakt. Chwilami dochodzi do 7 kilogramów, gdzie dopuszczalna norma dla młodzieży to 6 kg u chłopców i 4 kg u dziewcząt.
Kto tak naprawdę ma wpływ na jego wielkość? Na ile ważne jest świadome zarządzanie zawartością tornistra i świadomość, jak wielkie znaczenie ma plecak w odniesieniu do samopoczucia dziecka, jego skrzywienia kręgosłupa, radości z codziennych spacerów do szkoły i podejścia do nauczyciela nawet.
Jak wpływać na ciężar plecaka:
- Nauczyciel i szkoła – mądre planowanie zajęć i potrzebnych narzędzi, zorganizowanie szafek przynajmniej dla maluchów, żeby nie musiały dźwigać rzeczy, które mogą pozostać w szkole;
- Rodzice i dziadkowie – codzienne sprawdzanie zawartości tornistra, eliminowanie przedmiotów zbędnych, które spokojnie mogą poczekać na powrót dziecka ze szkoły i nie mnożenie opakowań. Mozolna praca, ale opłacalna – dziecko szybko uczy się o ile przyjemniej porusza się bez nadmiaru kilogramów na plecach;
- Producenci – lekkość tworzywa, usztywniony tył i szerokie regulowane szelki, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo noszenia, przegródki wewnętrzne, kieszeń na śniadanie.
Warto pamiętać o podpisaniu zakupionych rzeczy, tym bardziej, że ich wartość zakupu wymagała od nas wielu poświęceń, dołączeniu odblasków, codziennym porządkowaniu tornistra i regularnym czyszczeniu wnętrza.
WAŻNE!
Dzieci, które codziennie do szkoły dźwigają zbyt ciężkie plecaki zagrożone są wadami postawy, skrzywieniami kręgosłupa, a nawet problemami z układem oddychania. Bardzo szybko uczą się dobrych nawyków. Trzeba tylko za nie pomyśleć i zadbać o zawartość tornistrów .