Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

2 września

Zaczyna się okres jesienny, roślinny zamierają i kumulują soki na zimową wegetację. Wydawać by się mogło, że alergolodzy również się zahibernują na ten okres, ponieważ ich pacjenci są zamknięci w ciepłych domach z dala od pyłków. Nic bardziej mylnego. Każda pora roku to inny sezon alergiczny. Okres jesienno-zimowy to czas walki z roztoczami. Alergeny roztocza to unoszące się w powietrzu odchody i martwe ciała roztoczy. Wdychamy je każdego dnia ale rzadko zdajemy sobie sprawę z ich istnienia. Są one mikroskopijne, ale niszczą domowe życie alergików. Wielu z nich zastanawia się, czy może jednak się wyprowadzić z domu.  Nie trzeba tego robić, ale przystosowanie domu wymaga od mieszkańców poświęceń.

Przede wszystkim należy regularnie oczyszczać dom z zarazków, grzybów i alergenów. Temperatura w domu nie może przekraczać 24 stopni Celcjusza. Najbardziej strategicznym punktem jest dobra wentylacja w kuchni i łazience. Jest to środowisko mokre i ciepłe, która sprzyja rozwijaniu się roztocza. Co tydzień należy sumiennie ścierać kurz mokra szmatą. Nie zapominajmy, że osiada on również na roślinach. Aby uniknąć dostawania się kurzu do domu, poleca się wieszanie gęstych firanek, które trzeba prac co dwa tygodnie.

Wystrój pomieszczeń również można dostosować do potrzeb alergika. Polecić należy podłogi z paneli lub drewna bez dywanów czy wykładzin, w których uwielbiają żerować roztocza. Jeśli już uprzemy się aby pokryć podłogi czymś miękkim należy o nie szczególnie dbać. Pranie dywanów w hipoalergicznym proszku, w temperaturze 60 stopni Celcjusza skutecznie zabija roztocza. W kwestii mebli nie można pozwolić sobie na wielką ekstrawagancję otwartych półek i bibelotów. Szafki i regały powinny być zamykane, a gabloty przeszkolone. Zabezpiecza to przed gromadzeniem się kurzu. Najlepsze obicie mebli wypoczynkowych to skóra lub winyl. Jeśli zależy nam na czymś ciepłym do siedzenia, można użyć bawełnianych powłoczek, które należy prac co tydzień. Jest to jednak kłopotliwe. Ta sama zasada dotyczy dbania o poduszki. W sypialni wymieniamy kołdry i poduszki. Pierzyny z ptasim piórem są niedopuszczalne. Lepsza jest łagodząca kołdra z lanoliną. Pościel powinna być syntetyczna, atłasowa lub bawełniana. Obecnie niektóre kołdry i poduszki wypełniane są kuleczkami ze środkiem bakteriobójczym. Materac alergika musi być odporny na wilgoć i pozwalać na cyrkulacje powietrza. Świetnie sprawdza się tutaj prześcieradło membranowe.

Minimalistyczny wystrój to maksimum komfortu alergika. Im mniej ozdób i gadżetów tym lepiej. Kurz nie ma na czym osiadać, a roztocza nie maja gdzie się zadomowić. Zdaję sobie sprawę, że życie bez ozdobników jest mniej przyjemne, mniej urozmaicone. Aczkolwiek należy pamiętać, że nasze zdrowie i samopoczucie jest najpiękniejszą ozdobą.

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł