Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Zdrowe Serce

Zdrowe serce kocha ruch!

Ruch dla sercaRegularna aktywność fizyczna w bezpieczny sposób obniża ciśnienie tętnicze krwi. Sport uprawiany od dzieciństwa zmniejsza ryzyko powstania nadciśnienia w wieku dojrzałym.

Dziś lekarze nie mają wątpliwości, że umiarkowany wysiłek fizyczny jest skutecznym sposobem walki z nadciśnieniem. Lekarze twierdzą, że pomaga w każdym przypadku. Przy niewielkim, tak zwanym łagodnym wzroście ciśnienia tętniczego, dzięki codziennej aktywności fizycznej można obniżyć je nawet do normalnego, bezpiecznego dla zdrowia poziomu bez stosowania leków. Natomiast przy bardzo wysokim (ciężkim) nadciśnieniu odpowiednio dobrany wysiłek powinien być nieodłącznym – obok leków i diety – elementem kompleksowej terapii.


Skuteczność terapeutyczną różnych form ruchu potwierdza coraz więcej badań naukowych na całym świecie.

 

Więcej…

 

Zrzuć kamień z serca – badaj je zamiast leczyć

Duszności, uczucie zmęczenia, silny promieniujący ból, omdlenia – to jedne z najczęstszych objawów towarzyszących chorobie wieńcowej. Choć doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważnym organem jest nasze serce, to wciąż zbyt mało troszczymy się o jego prawidłowe funkcjonowanie.

Jak rozpoznać chorobę serca, w jaki sposób zapobiegać jej występowaniu oraz jak ją leczyć?

Więcej…

 

Godzina ruchu, trzy godziny życia

kobieta i piesPrzestaniemy przedwcześnie umierać na serce, jeśli sami zadbamy o swoje zdrowie. Na cud-pigułkę nie ma co liczyć.

W krajach skandynawskich nietrudno spotkać staruszków, którzy z plecakami wędrują po górach. Zdają się mieć tyle siły i energii, że bez trudu pokonaliby niejednego nastolatka z Polski. Wbrew pozorom nie są to jednak ludzie ulepieni z innej gliny niż my. Przed laty Skandynawowie byli w czołówce Europy w kategorii przedwczesne zgony z powodu chorób serca. Zmianę zawdzięczają modzie na zdrowy styl życia, jaka zapanowała w ich krajach. Pokochali sport, a nade wszystko ryby.

Jeśli chcemy w zdrowiu dożyć setki, musimy brać z nich przykład. To chyba najważniejszy wniosek, jaki płynie z najnowszych badań przedstawionych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Na początku września 2007 r. ponad 20 tys. specjalistów dyskutowało o tym, co zrobić, by powstrzymać szalejącą na Starym Kontynencie epidemię chorób serca. Bo mimo podejmowanych od lat wysiłków lekarzy schorzenia te nadal stanowią główną przyczynę zgonów.

 

Więcej…

 

Kobiecy wymiar kardiologii

Serce kobietyCzy kardiologia może być feministyczna? Nie tylko może, ale wręcz powinna, bo naukowcy odkryli, że serce kobiety znacznie się różni od męskiego.


Kobiety chorują i umierają na serce równie często jak mężczyźni. Ale ponieważ sercowe kłopoty dotykają panie 10-15 lat później niż panów, dotychczas traktowano je mniej poważnie. Przez lata specjaliści zajmowali się wyłącznie sercami mężczyzn. To oni umierali na zawał w kwiecie wieku, niekiedy jeszcze przed czterdziestką. To z myślą o nich tworzono nowe metody leczenia - np. angioplastykę, czyli poszerzanie zwężonych naczyń krwionośnych - i nowe leki. To na nich prowadzono badania, które miały ocenić skuteczność terapii. Kobiety pomijano. Po raz pierwszy wspomniano o nich kilkanaście lat temu na zjeździe kardiologów w USA. Temat sesji brzmiał: "Jak kobieta może pomóc swojemu partnerowi z problemami chorób krążenia".

Dopiero ostatnie lata przyniosły zmiany. Z dotychczasowych, wciąż jeszcze nielicznych badań wynika, że serce kobiety różni się od męskiego budową i nieco inaczej pracuje. A to oznacza, że należy je chronić innymi metodami i odmiennie leczyć. 

Więcej…

 

Zdrowe serce kocha jeszcze mocniej! 7 dobrych rad jak dbać o serce

loveChoroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną umieralności w Polsce. Można jednak im skutecznie zapobiegać! Najnowsze badania naukowe prowadzone także w naszym kraju wskazują, że ponad 50% zgonów z powodu tych chorób można uniknąć!

1. Zwróć większą uwagę na to, co jesz

Jedz więcej warzyw i owoców – zawierają one błonnik, witaminy i przeciwutleniacze. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, słodyczy oraz słodzonych napojów (tzw. soft drinków) i soli kuchennej

2. Kontroluj ciężar ciała, nie dopuść do otyłości lub nadwagi

Otyłość i nadwaga sprzyjają cukrzycy i nadciśnieniu – wrogom naszych naczyń i serca.

Prawidłowy obwód pasa:

 

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł