
Wiele kobiet często rezygnuje z wykonywania badań profilaktycznych ze strachu przed złą diagnozą lub obawą o bolesność badania. Często zgłaszają się do specjalisty zbyt późno, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka – wykonywanie badań mammograficznych i regularne samobadanie piersi.
Co? Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem na wykrywanie raka piersi w jego wczesnym stadium. Promienie rentgenowskie umożliwiają obserwację wewnętrznej budowy piersi, a podczas badania wykonywane są dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pomaga na uwidocznienie nawet małych zmian rakowych, które nie są wyczuwalne przez lekarza lub podczas samobadania. Wykrycie choroby w jej wczesnym stadium daje lepsze rokowania i stwarza większą szansę na wyleczenie.
Kiedy? Regularne wykonywanie badań mammograficznych powinny zacząć kobiety, które ukończyły 50. rok życia, lub młodsze, które znajdują się w grupie ryzyka. Odstęp między badaniami powinien wynosić 2 lata.