Instrukcja samobadania piersi
Kobiety po 20 roku życia powinny badać się raz w miesiącu, najlepiej tydzień po miesiączce. Kobiety po menopauzie regularnie co miesiąc, w wybranym przez siebie dniu.
Przed lustrem
Unieś wysoko ramiona i przyjrzyj się swoim piersiom: czy nie zmieniły koloru, kształtu, wielkości. Ściśnij lekko brodawki i sprawdź, czy nic z nich nie wypływa. Delikatnie uciskając sprawdź węzły chłonne pod pachami. Opuść ręce wzdłuż ciała i powtórz obserwację.
Pod prysznicem
Unieś lewą rękę i połóż za głowę. Prawą dłonią zbadaj lewą pierś, okrężnymi ruchami uciskając delikatnie wokół niej trzema środkowymi palcami. W podobny sposób zbadaj prawą pierś, zwracając uwagę na wszelkie guzki, zgrubienia, zagłębienia.
Na leżąco
Połóż się na plecach. Pod lewy bark wsuń zwinięty koc lub poduszkę. Lewą rękę włóż pod głowę. Prawą dłonią zbadaj lewą pierś tak, jak pod prysznicem. Połóż lewą rękę wzdłuż ciała i prawą dłonią zbadaj lewą pachę (węzły chłonne). To samo powtórz z drugą stroną.
Co powinno wzbudzić Twój niepokój:
- niesymetryczność piersi z nagłym powiększeniem jednej z nich
- zgrubienia, guzki, stwardnienia w obrębie gruczołów piersiowych i dole pachowym
- powiększenie zmian na skórze piersi np. brodawek, znamion
- wciągnięcia lub wyciek z brodawki sutkowej
- ból piersi, szczególnie, gdy dotyczy jednego miejsca lub jednej piersi
Każda zauważona zmiana wymaga konsultacji lekarskiej. Nie każda zmiana jest nowotworem złośliwym. Jeśli wyczujesz coś niepokojącego, skonsultuj to natychmiast z lekarzem. Najpierw jednak weź głęboki oddech, uśmiechnij się do siebie i powiedz: wszystko będzie dobrze.
Zbadaj się. Jesteś dla kogoś ważna.