Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Program "Pamiętaj o sercu"

Pamiętaj o sercu_logoProgram „Pamiętaj o Sercu” jest integralną częścią Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2003-2005, prowadzonego pod auspicjami Ministerstwa Zdrowia i w całości przez Ministerstwo finansowanego.

Ideą Programu POLKARD jest koordynacja działań nie tylko środowiska kardiologów, ale i internistów, lekarzy rodzinnych, diabetologów i neurologów w celu wypracowania kompleksowego podejścia do wszystkich czynników ryzyka i upowszechnienia nowoczesnej prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

Wśród zadań, jakie postawił przed sobą Program jest zarówno poprawa wykrywalności i skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych i cukrzycy, jak i prowadzenie działań lobbingowych na rzecz prewencji chorób układu krążenia, edukacji prozdrowotnej dzieci i młodzieży oraz podniesienie poziomu wiedzy całego społeczeństwa o czynnikach ryzyka i współczesnych metodach postępowania w przypadku podejrzenia zawału serca i udaru mózgu.

 

Program „Pamiętaj o Sercu”, wcześniej pod roboczą nazwą POLKARD Media, jest właśnie realizacją jednego z powyższych zadań: wyjścia poza środowisko ściśle medyczne i dotarcia do możliwie najszerszych kręgów społeczeństwa z wiedzą o przyczynach powstawania i możliwościach zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego poprzez odpowiednią profilaktykę.

 

Dotarcie do świadomości Polaków, że wystarczą często niewielkie zmiany w naszych zwyczajach i modyfikacja trybu życia, aby znacząco zmniejszyć zagrożenie chorobami serca, wymaga wsparcia masowych środków przekazu.

Telewizja Polska i Polskie Radio objęły Program „Pamiętaj o Sercu” patronatem medialnym, deklarując chęć podjęcia tematu w swoich programach i upowszechniania wiedzy o zagrożeniach chorobami układu krążenia we wszystkich możliwych, ale jednocześnie atrakcyjnych dla widzów i słuchaczy formach.

Program „Pamiętaj o Sercu” ma przekonywać, że na wiele czynników, od których zależy zdrowie naszego serca mamy lub możemy mieć wpływ, a profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego, choć wymaga wprowadzenia zmian w naszych przyzwyczajeniach, nie musi się wiązać z rezygnacją z radości życia.

Dzięki wiarygodności, obiektywizmowi i zasięgowi prasy, radia, telewizji, portali internetowych najważniejsze idee programu mają szansę dotrzeć do szerokich kręgów społeczeństwa.

Koordynatorzy Programu „Pamiętaj o Sercu”, który prowadzony jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, ze swej strony oferują pełne wsparcie merytoryczne.

Źródło: http://pamietajosercu.pl/

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł