12 września
Koleżanki skarżą mi się na swoje oczy. Jednej przeszkadzają zaczerwienienia, drugiej przerażają sińce. Trudno jest zlokalizować problem, ponieważ ma on często indywidualny charakter. Przyczyny mogą być uwarunkowane genetycznie lub stanowić objawy jakiejś choroby np. układu limfatycznego.
Jednak w większości przypadków brzydka skóra wokół oczu i przekrwione gałki to skutek dotychczasowego trybu życia, sygnał by się o siebie zatroszczyć. Patrzysz sobie w oczy i widzisz tam wszystko. Stres, pracoholizm, przepłakane noce. Może czas zrezygnować z kawy, czarnej herbaty, papierosów i śmieciowego jedzenia. Picie wody niegazowanej oczyszcza organizm z toksyn i rozjaśnia kolor skóry. Ważne też by się wysypiać i przebywać na świeżym powietrzu. Codzienny półgodzinny spacer, a zwłaszcza sport zapobiega niedotlenieniu. Kosmetolodzy natomiast polecają żel ze świetlika. To niedrogi naturalny preparat, który świetnie wpływa na skórę oczu. Odradza się stosowanie intensywnych kremów rozświetlających. Skóra pod oczami jest wybitnie delikatna, a traktowanie jej za silnymi kremami, mimo dobrych chęci skończy się uszkodzeniem powierzchni. Dlatego warto sięgać tylko i wyłącznie po kremy o nieagresywnym działaniu. Najlepiej jeśli w ich skład wchodzą: witamina K, retinol, kwas askorbinowy, eskulina, kwas hialuronowy, wyciąg z kasztanowca, propolis, arnika.
W trosce o oczy trzeba przemeblować swoje miejsce pracy. Monitor komputera powinien stać pod światło. Odbijające się od niego promienie słoneczne dodatkowo drażnią siatkówkę oka. Jeśli pracujemy na komputerze w nocy zostawmy zapalone światło. Kontrast jaki wytwarza się między ciemnością pomieszczenia, a jasnością monitora jest dla oczu wielkim wysiłkiem do pokonania. Sam monitor natomiast, powinien być ustawiony w odległości 40-50 centymetrów od twarzy. Jako użytkownik komputera, trzeba mieć świadomość, że podczas pracy częstotliwość mrugania spada o 25 %. Dla własnego dobra powinniśmy co 10 minut odrywać wzrok od monitora, zamknąć oczy i patrzeć w dal. Z kolei co godzinę wypadało by wstać sprzed komputera i przejść się chociaż do drugiego pokoju. Nie wiele osób wie również, że czytanie w pozycji leżącej jest niewygodne dla oczu. Dochodzi bowiem wtedy do ucisku na gałki oczne, przez co czytanie męczy je szybciej.
Jeśli powyższe rady nie pomogą trzeba skontaktować się z lekarzem. Niezbędny jest podstawowy zestaw badań krwi i moczu. Być może to zwykła infekcja, anemia lub pasożyt. Jednak niewykluczone, że chorujecie na toksoplazmozę, nerwicę, zapalenie jelit lub nerek.
Niezależnie od tego czy nasze oczy są zmęczone czy chore to zawsze należy pamiętać o higienie zdrowego życia. Powtórzę zatem te genialnie proste wskazówki: 8 godzin sny, jadłospis nieprzetworzony chemicznie, woda, uśmiech, świeże powietrze, ruch. Siła tych porad tkwi w ich prostocie. Każda rzecz o jednoskładnikowej budowie, lepiej spełnia swoją funkcję niż wielozadaniowa hybryda. m banalniejsza metoda, tym lepszy skutek.