Pyszne domowe lody na dzień dziecka !
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najlepszym letnim deserem są lody. Ty i twoje dzieci je uwielbiacie, ale niekoniecznie uważasz, że są zdrowe i dobre dla waszej diety? Specjalnie na dzień dziecka przygotowaliśmy dla was kilka propozycji na to jak samodzielnie w domu przyrządzić zdrowszy odpowiednik sklepowych lodów, i to bez specjalistycznej maszynki.
W sklepach możesz znaleźć przeróżne lody owocowe i mleczne, ale na ogół mnóstwo w nich cukru pod wieloma postaciami, tłuszczów utwardzonych, zagęstników i emulgatorów. Na szczęście by stworzyć pyszne lody wcale nie trzeba korzystać z tych wszystkich składników ! Kremowe lody można wykonać samodzielnie w domu i co więcej nie potrzeba do tego specjalnej maszyny do lodów. Wystarczy blender kielichowy o dużej mocy lub wyciskarka z funkcją sorbetu.
Domowe lody przyrządzone w blenderze
Pomysłów na domowe lody jest mnóstwo, zależności od tego co ty i twoja rodzina lubicie.
Można dowolnie eksperymentować ze smakami i tworzyć nowe połączenia. Do domowych lodów świetnie nadadzą się wszystkie sezonowe owoce . Przydadzą się truskawki, maliny, porzeczki i jeżyny, ale również ananas, arbuz i mango. Wspaniałymi dodatkami mogą okazać się mleko kokosowe, jogurt naturalny, miód, pasta sezamowa, świeża wanilia, mięta czy orzechy.
Ulubione owoce lub warzywa należy zmrozić i zmiksować z jogurtem naturalnym lub mlekiem roślinnym i już mamy gotowe lody.
Domowy lody nie muszą pełnić jedynie roli deseru. Śmiało można podać je jako formę drugiego śniadania. Zamrożone owoce nie tracą praktycznie swoich wartości odżywczych. Nadal są źródłem witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów . Jeżeli wzbogacimy je w zielone warzywa czy zdrowe superfoods (np. jagody goji, orzechy, sezam czy żurawinę) staną się nie tylko miłą przekąską, ale też źródłem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Wszystkim Dzieciom dużym i małym życzymy mnóstwo uśmiechu w tym wyjątkowym dniu !
Zespół Fundacji Tak dla Zdrowia.
wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych
wzmocnienie motywacji
zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań
wzmacnianie poczucia własnej wartości
regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia
Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?
Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.
Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”
Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.
Co zatem zamiast diety odchudzającej?
Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.
Anna Proch psycholog, psychodietetyk