O smaku maku!
Każdy kto miał okazję potrząsnąć makową główką, wie że nie jest ona pusta. Te grzechotki są pełne ziaren maku, które zawierają cenny olej roślinny. Jak każdy tłuszcz z nasion dobrze wpływa na pamięć. Mak jest tez dobrym źródłem białka i witamin takich jak: A, C, D, E, B3. Wzmacniają one układ odpornościowy.
Dawniej Egipscy lekarze cenili właściwości uspokajające i przeciwbólowe tej rośliny. Dziś w przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się go do zdobycia opium, które stanowi surowiec leczniczy poprawiających wygląd włosów, skóry, paznokci oraz regulują kondycję wzroku. Zawiera też dużo wapnia dobrego dla kości i układu krwionośnego. Niewiele osób spodziewało by się że mak reguluje prace układu pokarmowego. Natomiast przy skrupulatnym spożywaniu, mak może działać przeciwmiażdżycowo oraz chronić przed rakiem piersi.
Przepych walorów zdrowotnych i smakowych jest proporcjonalnie bogaty kalorycznie. 100 gram maku to aż 478 kalorii. Obecnie na świecie, z w szczególności krajach europejskich maku używa do celów gastronomicznych. Wysokokaloryczne noty maku podnoszą produkty, z którymi podawany jest mak. Najbardziej lubimy go w towarzystwie miodu, bakalii, orzechów i mąki. Dlatego tak rzadko gości na naszych stołach. Jednak nie rezygnujmy całkowicie z maku, zwłaszcza że można przygotować go w bardziej zbilansowany sposób.
Ciasto makowo-bananowe
Składniki:
- 150 g miękkiego masła
- 200 g brązowego cukru (najlepiej drobnego)
- 3 jajka + 1 żółtko
- 4 cytryny, skórka i sok
- 2 łyżki maku
- 300 g mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- szczypta soli
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Okrągłą formę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Mikserem utrzeć miękkie masło z cukrem na puszysty krem (około 8 minut).
W drugiej misce lekko ubić jajka i żółtko. Wlewać je małymi porcjami do utartego masła, ciągle miksując. Dodać skórkę i sok z cytryny oraz mak. Delikatnie wymieszać z mąką, proszkiem do pieczenia i sodą.
Ciasto wlać do przygotowanej formy i piec przez około 60 minut lub nieco dłużej, aż patyczek wetknięty w środek będzie suchy. Piec aż ciasto będzie lekko brązowe.
Składniki na lukier cytrynowy:
- 70 g cukru pudru
- skórka otarta z 1 cytryny
- 1,5 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny