Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Jaka dieta dla cukrzyków?

Cukrzycy nie da się wyleczyć ale można z nią żyć! Uregulowanie poziomu cukru jest niemalże w całości uzależnione od diety. Jeśli jadłospis uda się poskromić pod względem zawartości cukry, to zaprocentuje on wspaniałym samopoczuciem. Codzienność będzie upływać w słodkim spokoju zdrowotnym, który zachęca do kontynuowania nowych nawyków. Dieta nie oznacza odchudzania. Wiele osób słysząc dieta musi, że trzeba się głodzić. Każdy z nas jest na jakiejś diecie. Chodzi o to, czy jest ona dostosowana do naszych potrzeb, czy składa się z prawidłowych nawyków żywieniowych. Ta zdrowa żywność przyczyni się do lepszej kontroli poziomu cukru we krwi i zmniejszy ryzyko powikłań.

Chory nie musi i nie powinien rezygnować ze swoich kulinarnych przyjemności.  Ważne jednak, by chory miał świadomość, tego które produkty są dla niego lepsze, a co mu szkodzi. Mając wiedzę żywieniową będzie mógł dostosować swój jadłospis i wygrywać z chorobą. Menu musi być zróżnicowane i ułożone z 5-6 posiłków, które rozdzielają 3 godzinne odstępy czasowe. Każdy posiłek powinien składać się z trzech grup pokarmowych: węglowodany, białko i tłuszcze. Należy wystrzegać się soli, wyeliminować cukier, mocno ograniczyć alkohol. Należy pić 1-2 litrów wody dziennie, również pod postacią ziołowej lub zielonej herbaty. Odradza się picie kawy i herbaty, ponieważ napoje z kofeiną i teiną pobudzają prace trzustki, którą chory ma za zadanie uspokajać.


Aby skomponować wzorcowy posiłek trzeba zapoznać się z indeksem glikemicznym. Jest to spis produktów spożywczych uporządkowanych w zależności od szybkości podnoszenia poziomu cukru we krwi. Każdy cukrzyk powinien zaopatrzyć się w tabele indeksów glikemicznych. Są one bezpłatnie do pobrania w Internecie ale powinien posiadać je także lekarz.

Wyróżnia się grupy pokarmów:
1.    Węglowodany – składają się na nie skrobia i cukry proste. To właśnie one podnoszą najmocniej poziom glukozy. Nie wszystkie węglowodany zamienią się z glukozę w ten sam sposób. Cukrzykom poleca się płatki owsiane, chleb otrębowy, pumpernikiel, makaron razowy gotowany al dente. Dopuszczalny jest brązowy ryż, kuskus, młode ziemniaki, chleb razowy i pełne ziarna. Zakazane są kluski, biały ryż, rozgotowane makarony, ciastka, ciasteczka, płatki kukurydziane, produkty z białej mąki, pure ziemniaczane, frytki lub smażone ziemniaki.
2.    Białka – to ważny składnik budulcowy organizmu. Warto dbać o jego bogactwo w diecie, ponieważ zapewnia uczucie sytości i niski cukier. Diabetykom poleca się fasole, produkty sojowe oraz nabiał z niską zawartością tłuszczów mlecznych i innych dodatków. Wskazane jest też chude mięso oraz ryby przygotowywane bez tłuszczu. Zakazane jest mleczko zagęszczone, słodzone, sery pleśniowe, topione oraz mięsa tłuste lub przygotowywane w tłuszczu lub w bułce tartej.
3.    Tłuszcze – ich dzienna porcja nie powinna przekraczać 30% w stosunku do innych spożytych w ciągu doby pokarmów. Radzi się diabetykom rezygnować z nich lub wybierać tłuszcze roślinne jak oliwa z oliwek, z pestek winogron czy masło słonecznikowe. Wiele osób o tym zapomina ale nabiał, mięsa oraz nasiona również zawierają tłuszcze i substancje oleiste.
4.    Owoce – cukrzycy muszą z nimi uważać. Są one bardzo zdrowe ale zawierają sporo cukru owocowego – fruktozy. Dozwolone są odświętnie śliwki, jabłka, cytrusy, brzoskwinie, wiśnie i truskawki. Tylko w postaci świeżej. Zabronione są słodzone soki owocowe, owoce w syropie oraz banany, arbuzy, melony, suszone daktyle, rodzynki, melon i winogrona.
5.    Warzywa – są wielkim sprzymierzeńcem diabetyków, ponieważ obniżają poziom cukru. Jednak z paroma wyjątkami. Zabronione cukrzykom są gotowane marchewki i buraki, ziemniaki, rzepa, kukurydza i dynia. Poleca się warzywa strączkowe oraz wszystkie warzywa w postaci surowej.

 
Podziel się na Facebooku
Wyszukaj artykuł