Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Polopiryna a Fervex

Boli ciebie głowa i mięśnie ? Łamie w kościach i do tego masz podwyższoną temperaturę ? Z pewnością kichasz i nie możesz się obyć bez dużego zapasu chusteczek higienicznych. To najczęstsze objawy przeziębienia i grypy. Co w takiej sytuacji robisz?

Idziesz do na bliższej apteki i prosisz o lek, aby móc jutro wstać rano do pracy i nie odczuwać już tych uprzykrzających życie objawów. W tym momencie stajesz przed dylematem i jednocześnie "głównym bohaterem" naszej opowieści...

Polopiryna czy Fervex?

Na to pytanie postaramy się w kilku słowach odpowiedzieć. Na początku należy zapytać się własnej osoby czy czasem nie jesteśmy uczuleni na substancje zawarte w tych lekach ? Jeśli nie możemy brać Polopiryny, tzn. iż nasz organizm zareaguje negatywnie na leki w których skład wchodzi kwas acetylosalicylowy. Jest to popularny środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jednak niektórzy z nas nie mogą przyjmować tej substancji. Dlatego przed kupnem tego leku, warto spytać się farmaceuty o jego skład.

Jeśli jesteśmy uczuleni na znaną od dawna Polopirynę, to również nie możemy brać leku o nazwie np. Aspiryna, Scorbolamid, Ascalcin, Asprocol, Upsarin C. Ta substancja chemiczna jest nawet w Polocardzie i Acardzie, chociaż już w znacznie mniejszej ilości. Skoro już jesteśmy pewni, że możemy wziąć jeden z wyżej wymienionych leków, to musimy wiedzieć jak one na nas podziałają. Każdy powie, że chcemy być wyleczeni, ale nie każdy wie jak to nastąpi. Czy ty wiesz ??

Popularna Polopiryna spowoduje zwiększenie wydzielania wody przez skórę. Przez to nasz organizm będzie się schładzał ( działanie przeciwgorączkowe ). Działanie przeciwbólowe następuje w wyniku zahamowania syntezy prostaglandyn. Działanie przeciwzapalne następuje w wyniku długotrwałego przyjmowania tych preparatów. Niestety w wyniku takiego złożonego pozytywnego działania mogą wystąpić i objawy negatywne, np. ze strony układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego i płciowego. Informują nas o tym bardzo dobrze napisane ulotki, które bezwzględnie należy czytać. Reasumując, Polopiryna jest dobrym lekiem, ale powinno stosować się na noc. Wtedy możemy spokojnie "wypocić" nasze wirusy. Zażywając ten preparat w dzień, ryzykujemy nadmiernym poceniem się np. w pracy, co już nie jest takim pożądanym skutkiem ubocznym w tej sytuacji. W tym momencie można zażyć np. Fervex. Należy on do grupy leków, które zawierają w swoim składzie: Paracetamol, kwas askorbowy, maleinian feniraminy.


Paracetamol - działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Kwas askorbowy - to nic innego jak dobrze nam znana Witamina C, która uszczelniając naczynia krwionośne powoduje, że wirusy tak szybko nie przenikają do naszego organizmu.
Maleinian feniraminy - zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu .


Połączone działanie poszczególnych składników leku powoduje redukcję dolegliwości związanych z przeziębieniem i grypą. Ponadto preparat ten nie ma tylu skutków ubocznych, jak w przypadku Polopiryny, a uczulenia na składniki Fervexu zdarzają się rzadko. Opisane zalety czynią go jednym z najczęściej stosowanych preparatów na przeziębienie i grypę. Leków o podobnym składzie jest bardzo dużo: Theraflu Extragrip, Febrisan, Coldrex, Apap C. Jednak należy wziąć pod uwagę, iż niektóre te leki zawierają substancje, które mogą podwyższyć ciśnienie tętnicze. Substancją, która to powoduje jest chlorowodorek fenylefryny ( np. Theraflu ExtraGRIP ). Ma ona swoje dobre i złe strony. Z jednej powoduje zmniejszenie przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa, ale jej gorsza strona może spowodować "wysokie ciśnienie".


Wybierając środki, którymi będziemy się leczyć należy się sprawdzić czy nie jesteśmy uczuleni na składniki zawarte w danym leku i potem dopiero z dużej ilości preparatów dostępnych na naszym rynku, wybrać ten konkretny....ale na to pytanie najlepiej odpowie farmaceuta. Także nie bójmy się pytać, gdyż w wielu przypadkach to on może uchronić nas przed przykrymi skutkami brania zbyt wielu ilości niepotrzebnych leków.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł