Sposoby na depresję i kłopoty z bezsennością
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak poważna jest ta choroba. Komuś, kto nigdy nie przeżył jej w otoczeniu, w rodzinie, u siebie, trudno jest zrozumieć cierpiące na nią osoby. Można ją opisać jako wszechogarniające przygnębienie i smutek, które nie pozwalają funkcjonować w życiu społecznym i rodzinnym. Jest uleczalna, ale bardzo ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie. W jej leczeniu stosuje się przede wszystkim farmakoterapię, należy jednak pamiętać, że leki przeciwdepresyjne zaczynają działać dopiero po jakimś czasie, przeważnie po 1-2 tygodniach.
Bardzo ważna jest psychoterapia i pomoc wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą lepiej poznać przyczyny i mechanizmy tej choroby. W terapię powinna zostać włączona rodzina pacjenta, gdyż życie z taką osobą może być wyczerpujące psychicznie. Zwłaszcza dzieciom, które często w sobie dopatrują się przyczyn choroby rodzica. Ogromne znaczenie ma właściwa dieta i higieniczny tryb życia – spożywanie dużej ilości zielonych warzyw bogatych w magnez oraz produktów bogatych w złożone węglowodany (banany, orzechy włoskie, kasza gryczana, ziemniaki).
Ryba, orzechy, awokado, nasiona zawierają kwasy nienasycone, które poprawiają nastrój. Ważna jest żywność o dużej zawartości tryptofanu (kurczak, indyk, jajka), która w naturalny sposób podnosi stężenie serotoniny. Wieczorne, bądź popołudniowe połączenie owoców z produktami mlecznymi pozwala na wyciszenie organizmu i uspokojenie. Rano powinno się serwować posiłki mięsne, podnoszące poziom dopaminy i zwiększające chęć działania. Warto przyjmować witaminę B-complex, jej niedobór prowadzi do depresji, oraz witaminę C i magnez. Dobrze jest sięgnąć po tran lub żelowe kapsułki z olejem rybim. Domowym sposobem na leczenie depresji sezonowej jest dziurawiec dzięki czerwonemu barwnikowi, który zawiera – hiperycynie. Zawierają ją wyłącznie wyciągi olejowe i alkoholowe z dziurawca. Napar nie wykazuje działania przeciwdepresyjnego, ale korzystnie wpływa na układ pokarmowy, a zwłaszcza funkcjonowanie wątroby. Można również stosować go do kąpieli . Poprawienie nastroju odczuwa się po 1-2 tygodniach regularnego przyjmowania wyciągów z dziurawca. Nie należy go jednak stosować w okresie silnego nasłonecznienia. Inne pomocne rośliny to: rumianek, mięta, melisa, arcydzięgiel litwor, bylica pospolita, męczennica, glistnik jaskółcze ziele, lukrecja, lawenda, werbena, miłorząb japoński, żeń-szeń, ekstrakt z kava kava, bazylia, liść laurowy, czarny pieprz, kardamon, imbir, rozmaryn, pokrzywa, mniszek lekarski, ostropest plamisty. Pomocne są również stosowane z umiarem nalewki (z lawendy, wanilii).
Przydatne przepisy poprawiające nastrój (wg Zbigniewa Ogrodnika i Marii Treben)
Nalewka z lawendy – do litrowego słoika wsypać 50 g kwiatów lawendy oraz łyżkę anyżku i melisy. Całość zalać 50 ml spirytusu i dolać butelkę białego gronowego wina. Pozostawić na minimum 2 tygodnie w ciepłym i ciemnym miejscu, często wstrząsać, przecedzić. Pić 10-15 ml nalewki po kolacji.
Nalewka z wanilii - potłuc drobno 50 g lasek wanilii (lub 100 g dla mocniejszego efektu) i zalać je 500 ml spirytusu. Odstawić na kilkanaście dni w ciemniejsze miejsce, od czasu do czasu wstrząsnąć. Specyfik zażywać 2-3 razy dziennie po 10-30 kropli rozpuszczonych w odrobinie wody, herbaty lub na łyżeczce cukru. Kuracja powinna trwać 3-4 tygodnie.
Nalewka z dziurawca – dwie pełne garście świeżych kwiatów zebranych w słoneczny dzień lub 50 g suszonego ziela dziurawca zalewa się litrem wódki i pozostawia na słońcu lub w ciepłym miejscu na 3 tygodnie. Od czasu do czasu należy wstrząsnąć. Pić na polepszenie nastroju 1-2 łyżeczki nalewki rozcieńczone wodą.
Kąpiel z dziurawca – wiadro pełne kwiatów dziurawca lub 100-200 g suszonego ziela zalać na noc zimną wodą. Następnego dnia całość należy podgrzać, odstawić do naciągnięcia, przecedzić i przelać do wanny. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Woda do kąpieli musi sięgać ponad nerki. 1 kąpiel w tygodniu, a następnie 6 kąpieli nóg.
Bezsenność
Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. 7 godzin głębokiego snu to niezbędne minimum do regeneracji, odmłodzenia organizmu i przeprowadzenie niezbędnych procesów życiowych, np. eliminowania toksyn przez wątrobę. Przedłużający się stan bezsenności prowadzi do wyniszczenia organizmu. Przyczyny bywają różne: stres, pracoholizm, przestymulowanie umysłu (uzależnienie od telewizji, Internetu), zła dieta (zbyt dużo kawy, brak magnezu, witamin z grupy B, kwasów omega 3), nadużywanie alkoholu, narkotyki, papierosy. Bezsenność mogą powodować również choroby: chroniczny ból i skurcze, nadczynność tarczycy, zaburzenia nerwicowe i depresyjne. Zanim zwrócimy się do lekarza warto zadbać o jakość snu. W zależności od typu osobowości „sowy” czy „skowronka” należy wprowadzić regularność snu (7h) i trzymać się swojego rytmu dnia. Łożko służy tylko do przyjemnego spędzania czasu - nie powinniśmy w nim pracować, czytać dokumentów, oglądać trudnych programów. Jeśli po 30 minutach sen nie nadchodzi, wstańmy i wróćmy do niego jak zrobimy się senni. Dobrym snom sprzyja aktywność fizyczna, ćwiczenia relaksacyjne, wieczorny spacer, łagodna muzyka, wyciszenie wewnętrzne, szklanka ciepłego mleka z miodem tuż przed snem. Bardzo ważna jest właściwa dieta – ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem, ograniczenie ciężkich potraw i cukru, białej mąki, słodyczy, kawy, mocnej herbaty, alkoholu. Ponownie polecane są: orzechy, migdały, zielone warzywa, brązowy ryż, żyto, owies (źródło witamin z grupy B odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego), kurczak, indyk, banany (źródło tryptofanu, aminokwasu przekształcanego w mózgu w melatoninę, hormon snu). Składniki wspomagające zasypianie można uzupełniać suplementami, ale warto się w tej sprawie skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Tuż przed spaniem należy unikać skupienia intelektualnego, pobudzenia emocjonalnego, podejmowania ważnych decyzji życiowych, forsujących ćwiczeń sportowych, alkoholu, leków uspokajających i nasennych baz kontroli specjalisty. Polecane są zioła: rumianek, melisa, lipa, dziurawiec, szyszki chmielu, kwiat lawendy, przywrotnik, jasnota biała, kozłek lekarski (waleriana). Działanie ziół jest łagodne, ale skuteczne. Warunek to regularność. Znakomicie działają na ciało masaże. Uspokajają, odprężają. W domu można samodzielnie wykonać masaż stóp. W Chinach popularne jest szczotkowanie całego ciała – poprawia ukrwienie skóry i działa odprężająco.
ZIOŁA I MASAŻ NA DOBRY SEN (wg Marii Treben)
Herbatka nasenna – 50 g korzenia kozłka lekarskiego (waleriany), 50 g szyszek chmielu, 50 g ziela dziurawca, 50 g kwiatów lawendy, 50 g kwiatów pierwiosnka. Zioła wymieszać. Łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzyć. Przecedzić. Pić na pół godziny przed snem.
Kąpiel ziołowa – 200 g sypkiego rumianku lub innego ziela o działaniu uspokajającym doprowadź do wrzenia w dużym garnku (około 5 l). po 10-20 minutach przelej napar przez sito do wanny, dolej wody, aż do uzyskania odpowiedniej temperatury. Kąpiel powinna być ciepła, ale nie gorąca. Woda w wannie powinna sięgać ponad nerki, a serce powinno znajdować się nad wodą. Czas trwania kąpieli: ponad 20 minut. Po kąpieli nie wycieraj ciała, tylko owiń się szlafrokiem i od razu połóż do łózka. Najlepsze rezultaty daje seria 10 kąpieli co 2-3 dni.
Masaż stóp – do oleju bazowego (np. lnianego lub z pestek winogron) dodajemy kilka kropli olejku lawendowego lub innego o działaniu uspokajającym (melisowy, mandarynkowy, majerankowy) i przez 10 minut masujemy prawa i lewą stopę, najpierw wykonując ruchy uciskające potem gładzące.
Rodzaje depresji | źródło | opis |
|
||
Reaktywna | w reakcji na stresujące wydarzenie, życiową stratę (śmierć współmałżonka, utrata pracy lub zdrowia) |
krótszy okres trwania, mniejsze nasilenie, łatwiejsza do leczenia |
|
||
Sezonowa | występuje okresowo na skutek niedoboru słońca | łatwiejsza do leczenia |
|
||
Endogenna | uwarunkowana biologicznie, pojawia się w związku z niekorzystnym wydarzeniem życiowym lub bez konkretnej przyczyny, może występować w rodzinie w kolejnych pokoleniach | czas trwania wiele miesięcy, tendencja do nawrotów, czasami wymaga leczenia szpitalnego |
Typowe objawy depresji
- Obniżenie nastroju (przygnębienie, apatia, głęboki smutek, płacz)
- Brak odczuwania przyjemności
- Brak aktywności, utrata zainteresowań, skłonność do izolowania się
- Mniejsza energia lub wytrzymałość na zmęczenie, trudności w skupieniu uwagi
- Obniżenie samooceny, poczucie winy, bezwartościowości
- Pesymistyczne postrzeganie teraźniejszości i przyszłości
- Zaburzenia snu, brak apetytu, brak ochoty na seks
- Myśli bądź zachowania samobójcze, zachowania autoagresywne