Wyprostuj swoje jutro cz. II
Pogłębiona kifoza piersiowa czyli inaczej mówiąc okrągłe plecy to coraz częstszy problem dotykający dzieci. Ma to nie tylko wpływ na wygląd, ale również na sprawność organizmu. Płuca są ściśnięte, a ruchy klatki piersiowej ograniczone, co utrudnia proces wymiany gazowej. Okrągłym plecom towarzyszy pochylenie głowy do przodu, a najczęstszą przyczyną tej wady postawy jest obniżenie napięcia mięśni, które utrudnia utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Wszystkim rodzicom, którzy borykają się z okrągłymi plecami swojego dziecka przedstawiamy zestaw prostych ćwiczeń, które pomogą uporać się z tym problemem, a które można wykonywać w domu.
1. Klęk podparty, kolana w rozkroku, wysunięcie ramion do przodu i opad tułowia do pozycji „ukłonu japońskiego”.
2. Klęk podparty, dłonie oparte na kocu, wysunięcie ramion do przodu (z zachowaniem pozycji antylordotycznej).
3. Leżenie przodem, ręce splecione na karku, unoszenie tułowia w tył, cofnięcie łokci, ściągnięcie łopatek, wyciągnięcie głowy w przód.
4. Leżenie tyłem, pod szczytem kifozy wałek (np. zrolowany koc), w rękach ciężka piłka, przeniesienie prostymi rękami piłki za głowę na podłogę tak, aby były maksymalnie zbliżone do podłoża.
5. Leżenie przodem, ręce wzdłuż tułowia, nogi ugięte w stawach kolanowych, między stopami ciężka piłka, uniesienie rąk w górę i wkładanie piłki stopami w ręce.
Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie po 20 – 45 minut. Gimnastykę należy rozpocząć od ćwiczeń oddechowych (wdychanie powietrza nosem, wydech ustami). Ćwiczenia właściwe przeplatamy ćwiczeniami oddechowymi i rozluźniającymi. W czasie ćwiczeń trzeba oddychać równo, spokojnie, nie wstrzymywać oddechu.
Od września 2009 r. Fundacja Tak dla Zdrowia realizuje program Zdrowa Klasa – profilaktyczne badania przesiewowe wzroku i postawy wśród drugoklasistów szkół podstawowych. Przebadaliśmy już ponad 1400 dzieci!