Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Dbaj o serce. Nie pozwól mu Cię zatrzymać.

Choroba niedokrwienna serca zwana inaczej chorobą wieńcową dotyczy wszelkich stanów niedokrwienia mięśnia sercowego. Oznacza pogorszenie czynności serca wynikającej z dysproporcji między zapotrzebowaniem na tlen i związki energetyczne a ich dostarczeniem.

Choroba ta może przybrać formę ostrego zespołu wieńcowego i może objawiać się silnym bólem, uciskiem, pieczeniem w klatce piersiowej, kołataniem serca, problemami z oddychaniem, nudnościami, wymiotami a nawet bólem szyi. Do najbardziej znanych metod leczenia ostrego zespołu wieńcowego lub zawału serca zaliczamy koronografię lub angioplastykę wieńcową. Koronografia to badanie pozwalające ocenić przepływ krwi przez tętnice wieńcowe, a angioplastyka polega na mechanicznym rozszerzeniu tętnic.

Niezwykle istotne dla chorych po przebytym zawale serca jest zmiana dotychczasowego stylu życia. Czynniki zaliczane do grupy ryzyka to: palenie papierosów, siedzący tryb życia, otyłość, zła dieta i stres. Każdy z tych elementów można wyeliminować, jednakże wszystko zależy od nastawienia i chęci chorego.

Każdego palacza powinien przekonać fakt, iż w zaledwie miesiąc po rzuceniu palenia wydolność płuc wzrasta o 30%, a już po roku ryzyko zachorowania na niedokrwienną chorobę serca spada nawet o połowę. Zmiana diety polega na ograniczeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych i zastąpieniu ich tłuszczami roślinnymi. Miejsce słodyczy powinny zająć owoce i warzywa. Niezwykle istotna jest również regularność spożywania posiłków - 5 posiłków o łącznej wartości 2000 kcal. Również systematyczna aktywność fizyczna pozwala ochronić serce i zmniejszyć ryzyko kolejnego zawału. Jednakże każdy wysiłek fizyczny powinien być skonsultowany z lekarzem, który dobierze odpowiednie ćwiczenia do stanu zdrowia. Najważniejsze jest jednak to, by sport sprawiał przyjemność, a aktywność fizyczna wiązała się z dobrym samopoczuciem.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł