Wyprostuj swoje jutro cz. III
Wklęsłe plecy
Pogłębiona lordoza lędźwiowa, czyli inaczej mówiąc wklęsłe plecy, to zaraz po kifozie kolejny problem dotykający coraz większą grupę dzieci. Plecy wklęsłe są spowodowane zwiększeniem wygięcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa (lordozy lędźwiowej) i często łączą się z nieprawidłowym ustawieniem miednicy (przodopochyleniem) i nieprawidłowościami w stawach biodrowych oraz osłabieniem mięśni brzucha i pośladków.
Wszystkim rodzicom borykającym się z lordozą u swojego dziecka przedstawiamy zestaw prostych ćwiczeń, które pomogą uporać się z tym problemem, a które można wykonywać w domu.
- Klęk podparty, wyprost lewej nogi w tył, (bez lordozawania) powrót do pozycji wyjściowej, to samo druga noga.
- Jw., z równoczesnym ugięciem rąk i zbliżeniem czoła do podłogi, powrót do pozycji wyjściowej, to samo druga noga.
- Leżenie przodem, ręce pod czołem, naprzemienne unoszenie prostych nóg w górę.
- Jw., odwiedzenie prawej nogi i uniesienie jej w górę, utrzymanie tej pozycji przez chwilę, a następnie powrót do pozycji wyjściowej.
- Jw., nogi ugięte w stawach kolanowych, naprzemienne unoszenie ud w górę.
- Klęk, ręce wzdłuż tułowia, opad prostego tułowia w tył (pracują statyczne mięśnie brzucha).
- Stanie, ręce w bok, głęboki wykrok lewą nogą w tył, pogłębienie wypadu, to samo druga noga.
Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie , przynajmniej dwa razy dziennie po 20 – 45 minut. Gimnastykę należy rozpocząć od ćwiczeń oddechowych (wdychanie powietrza nosem, wydech ustami). Ćwiczenia właściwe przeplatamy ćwiczeniami oddechowymi i rozluźniającymi. W czasie ćwiczeń trzeba oddychać równo, spokojnie, nie wstrzymywać oddechu.
Od września 2009 r. Fundacja Tak dla Zdrowia realizuje program Zdrowa Klasa – profilaktyczne badania przesiewowe wzroku i postawy wśród drugoklasistów szkół podstawowych. Przebadaliśmy już ponad 1400 dzieci!
Więcej informacji o badaniach Zdrowej Klasy, aktualne raporty i poradnik ćwiczeń znaleźć można na naszym portalu www.takdlazdrowia.pl.